Basenji: neštěká, ale rád se zasměje

Fotogrfie: basenji
Zdroj: Yuri Kravchenko / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

První basenji byl Evropany spatřen pravděpodobně v polovině 17. století, u primitivních obyvatel pralesních oblastí v samém srdci Afriky. Velmi rychle zaujal evropské a americké chovatele pro své zvláštní vlastnosti. Nelze také přehlédnout, že se jedná o prapůvodní a jedno z nejstarších psích plemen.

V polovině 19. století došlo k velkému rozšíření tohoto plemene, zejména díky chovatelům ze Súdánu a Konga. Hlavní oblastí, kde je velice oblíbené dnes, je Mekka chovatelů Anglie, která nad ním drží dokonce patronát.

Neštěkající pes basenji se poprvé objevil na Cruftově výstavě v roce 1895 a jmenoval se Congo Terrier. Ale nenechte se mýlit, s teriéry nemá nic společného, spojitost snad můžeme hledat spíše se psy ze starého Egypta, kteří jsou známý jako khufu. Ti byli společníky egyptských vyšších vrstev.

Stavba těla, popis

Tělo je vyvážené s krátkým rovným hřbetem a klenutými žebry. Hrudník je hluboký. Hlava i lebka jsou plochého tvaru, dobře modelované, směrem k čenichu se zužují, s lehce vyznačeným stopem. Oči mají tmavou barvu, tvar mandle a jsou nasazené výrazně vpředu hlavy. Uši se vyznačují zašpičatělostí a můžeme je považovat spíše za drobné, ovšem nikoliv v poměru k tělu.

Basenji má končetiny silné a svalnaté, nejsou vytočené ven ani dovnitř, s malými tlapami úzkého tvaru se silnými polštářky. Ocas je zatočený nad páteřní částí, vysoko nasazený. Srst tohoto plemene může být zbarvená více variantami, až do černých odstínů, kdy pes svou hlavou vypadá trochu jako malý rotvajler. Na pocit je srst velice hladká a jemná, navíc se krásně leskne i bez vašeho přičinění.

  • Kohoutková velikost psa: 43 cm
  • Kohoutková velikost feny: 40 cm
  • Ideální tělesná hmotnost psa: 11 kg
  • Ideální hmotnost feny: 9,5 kg

Zbarvení

  • Čistě černé
  • Čistě bílé
  • Červené s bílou
  • Tříslové
  • Bílé s tříslovými skvrnami

Charakteristické vlastnosti

Basenji je považován za psa, který se velmi dobře hodí do města a do menších bytů, není však vyloženě pecivál. Je to pes na jednu stranu klidný a tichý, vždyť také neumí štěkat, na druhou stranu si velice rád hraje a projevuje značnou inteligenci a vynalézavost.

Obecně se o tomto pejskovi ví, že neumí štěkat jako skutečný pes, to však neznamená, že by se vůbec hlasově neprojevoval. Vydává poněkud zvláštní zvuky v podobě jakéhosi skučení, přecházejícího mnohdy až do zpěvu.

Tohle plemeno je poněkud nedůvěřivé k cizím lidem a někdy i zvířatům, ale venku se nechová nedůstojně nebo dokonce agresivně. Doma dokáže být basenji velmi laskavým společníkem a má rád děti.

Průměrná délka života je 12 let.

Zdroj: Vladislav Ageshin / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: nejčastěji 3-6

Výcvik, péče

Basenji je vhodný do bytu a do menších prostor, není zase tolik náročný. Přesto je to velice čistotný pes, který nevydává skoro žádný zápach, což rozhodně v paneláku a vnitřních prostorách domu oceníte. V malém kotci nebo boudě se však basenjimu moc líbit nebude.

Péče o srst není náročná, tento šikovný pejsek vám vlastně pomůže. Sám se totiž dokáže o svou srst starat, podobně jako třeba kočky. Čistí si ji lízáním a tlapkami a neustále ji udržuje ve skvělé kondici.

Využití plemene

Tak především se basenji osvědčil jako skvělý hlídač a strážce majetku, jak jsme již naznačili, k cizím je dosti nedůvěřivý. K vlastnímu pánovi však chová úctu, stejně jako ke zbytku rodiny, stal se společenským plemenem, které je vhodné v podstatě do každého prostředí, snad s výjimkou malé psí boudy.

Původně byl ale basenji používán spíše k lovu, především pak v oblastech Konga a Súdánu. Vzhledem ke své velikosti je pochopitelné, že lovil speciálně menší zvěř a hlodavce, byl také výborným norníkem.

Zajímavost

Proč vlastně basenji neumí štěkat? Pravděpodobně je to dáno mnohem menšími rozměry hrtanové části, která souvisí právě s hlasovým projevem. Basenji však i přes tento malý handicap vládne mnoha rozličnými zvuky, které vás někdy skutečně překvapí.

FCI V. – Špicové a primitivní typy, sekce 6 – Primitivní plemeno, bez pracovní zkoušky

Tip: Podívejte se do sekce „Plemena psů“ a vyberte si svého čtyřnohého přítele.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama