Barzoj: ruský psí aristokrat

Fotografie: Barzoj
Zdroj: grigory_bruev / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Historie tohoto plemene chrta je na rozdíl od dalších chrtů poměrně krátká, čítá jen o něco málo více než tři století. Počátky chovu můžeme hledat – jak jinak, v Rusku. Ovšem jedná se o nejstarší ruské plemeno, alespoň podle tamních zdrojů. Podobně jako třeba irský vlkodav byl i barzoj používaný nejprve k lovu vlků. Velmi blízko má také k honičům. Při jeho vzniku se vyskytly určité zvláštnosti, především pak netypická zalesněná krajina tehdejšího Ruska, která vedla k rozvoji delší srsti.

Na vzhledu současného barzoje se kromě zmiňovaných klimatických vlivů podílelo více plemen psů. Byli to především severští honiči Varjagů, typičtí ruští psi lajky, jihoruští stepní chrti a anglický greyhound. Je možné, že do vývoje barzoje zasáhly také rasy saluki a irský vlkodav.

Mezinárodního standardu dosáhlo plemeno v roce 1924 a je dnes považováno za národní poklad Ruska.

Stavba těla, popis

Tělo je celkově poměrně dlouhé se širokým hřbetem a silným osvalením. Výrazně svalnaté a pružné jsou také končetiny, které jsou zakončené rovnoběžnými, úzkými a oválnými tlapami. Prsty jsou sevřené, polštářky tlapek mají tmavou barvu a jsou výrazně zpevněné.

Lebka barzoje je dlouhá a úzká, dalo by se říct jemně modelovaná, zužuje se zvolna směrem k nosu, který je poměrně malý a vždy černého zbarvení. Oči jsou velké, mandlovité, pokud možno co nejtmavší, někdy kaštanové. Jsou uložené vcelku blízko u sebe a mají velice živý výraz.

Barzoj má lepý, dlouhý a osvalený krk s huňatou a mírně zkadeřenou srstí. Ocas je nízko posazený, zahnutý do šavle, se silným základem, mohutně osrstěný, ideálně co nejdelší.

Srst je po celém těle dlouhá a hedvábná, postupně se může vlnit nebo dokonce výrazně kadeřit.

 • Kohoutková výška psa: 70-85 cm
 • Kohoutková výška feny: 65-75 cm

Zbarvení

 • Bílé
 • Zlaté všech odstínů
 • se stříbrnými tóny
 • s tmavým žíháním
 • Červené
 • Černé stínované
 • Šedé
 • Šedé s tmavým žíháním

Charakteristické vlastnosti

Přes poměrně výrazné původní mísení je barzoj svébytným aristokratem s nezaměnitelným vzhledem, na kterého jsou Rusové také náležitě hrdí. Má klidnou a tolerantní povahu, snad jen vůči cizím zvířatům a lidem si někdy zachovává určitý odstup. Přes pohodovou povahu umí být ale barzoj také pěkně ostrý a z minulosti si zachoval své rychlé reakce.

Na jednu stranu oplývá dostatečným sebevědomím, na straně druhé může občas propadat melancholické náladě. Od barzoje neočekávejte vždy maximální poslušnost, přece jenom si zachovává jistý odstup a hrdost, to však neznamená, že by nebyl inteligentní. Nechte mu jeho volnost, už dávnými ruskými lovci byl vychováván tak, aby se rozhodoval samostatně.

Barzoj miluje vodu a sníh, dokonce si velmi často libuje také v radovánkách, jako je jízda v autě. Je to pes, který ocení to, když ho budete respektovat. Pak bude respektovat a milovat také on vás.

Zdroj: grigory_bruev / 123RF.com

Březost

Štěňata jsou klidná a velmi dobře si zvykají i na byt, kde nečiní žádné větší škody.

 • Délka březosti feny: cca 65 dní
 • Počet štěňat: 3-6

Výcvik, péče

U barzoje je třeba jistá dávka trpělivosti, ale neučí se vůbec špatně. Výcvik by měl být především pestrý, aby se pes nenudil a udrželi jste jeho pozornost, i tak se ale může stát, že občas neuposlechne. Ve svých povelech buďte důrazní, ale nikoliv agresivní, to nemá barzoj rád. Za žádnou cenu nepoužívejte fyzické tresty, pes by k vám mohl ztratit důvěru a tu byste pak velmi těžko získávali zpět.

Barzoj bude spokojený jak v menším prostoru paneláku, tak také ve větším domě se zahradou. Je to tak trochu lenoch, to ale neznamená, že když ho vezmete na delší procházku, že by neměl radost z pohybu.

Péče o srst spočívá v kartáčování 2krát až 4krát do měsíce, jinak ale není tolik náročná. Nemusíte se dokonce obávat ani výrazného ušpinění v blátivém počasí, srst má zvláštní schopnost nečistoty odpuzovat.

Využití plemene

V minulosti byl barzoj využíván k lovu vlků, ale také například k lovu vysoké zvěře, zajíců a lišek. Jeho atletický trup ho doslova předurčuje k tomu, aby se stal šampionem na dráze, je to skvělý dostihový pes. Jeho rychlost a ladnost je podpořena vývojem v otevřených planinách ruské tajgy. Dnes se dá barzoj považovat spíše za společenského a rodinného psa.

Zajímavost

Při lovu vlků byla používána zvláštní technika využívající tři barzoje. Každý z nich měl svou roli. Nejprve trojice zahnala vlka na volné prostranství, dva ze psů ho uchopili po dopadení za hlavou, poslední pak pod krkem. Po té už jen vyčkali na příchod lovce.

F.C.I. Standard č. 193/22.11.2006/D,GB

Tip: Podívejte se také na další zajímavá plemena psů a vyberte si svého čtyřnohého parťáka.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama