Azavak: troufne si i na lva, ale bojí se vody

Fotografie: azavak
Zdroj: alekta / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Azavažský chrt neboli azavak se primárně vyskytoval v hornatých oblastech jižní Sahary, kterou obývaly berberské kmeny Ahagarů. Ahagarové přišli do této krajiny pravděpodobně ze severní Afriky, v důsledku čehož je také původ azavaka slučován s chrty z oblasti středozemního moře, faraonskými chrty a takzvaným portugalským podengem.

Za bližší příbuzenstvo ovšem můžeme považovat pravděpodobně stará orientální plemena, arabská a perská, především saluki a sloughi. Pro velkou podobnost se sloughi nebyl azavak až do 70. let minulého století uznán za samostatné plemeno. Od tohoto roku byl nejprve pojmenován sloughi-azawakh a až roku 1980 byl konečně zaregistrován u mezinárodní kynologické federace jako samostatná rasa.

Stavba těla, popis

Horní linie těla azavaka je rovná s dobře vyznačeným kohoutkem, záď je šikmá. Celkově se vyznačuje elegantní konstrukcí a dlouhými pružnými končetinami. Trup působí v podstatě velmi křehce až vyzáble, což je ovšem u chrtů specifikum. Hlava je vysoko položená, protaženého tvaru s jemnými křivkami. Oči mají tvar mandle, jsou poměrně velké, zbarvení je nejčastěji tmavé nebo jantarové.

Uši jsou jemné jako celá lebka, vždy bývají zavěšené, tvoří tvar zaobleného trojúhelníku. Zuby s nůžkovým skusem se ukrývají ve velmi pevných a silných čelistech. Dlouhé končetiny, které připomínají struny, jsou zakončeny okrouhlými tlapami s jemnými prsty a pigmentovými polštářky.

Srst azavaka je jemná a krátká, velmi měkká a příjemná na dotek.

  • Velikost psa v kohoutku: 65-75 cm
  • Velikost feny v kohoutku: 60-70 cm
  • Váha: 20-25 kg

Zbarvení

Barva srsti může být světle písková, téměř bílá nebo tmavší hnědá. Uznány jsou také všechny odstíny červené, možná je i černá maska. Nutné jsou ovšem malé bílé odznaky na hlavě, na hrudi, krku a na špičce ocasu. Velice žádané je také bílé zbarvení tlapek.

Charakteristické vlastnosti

Azavak je jako většina chrtů velmi rychlý běžec, ovšem svou povahou klidný a vyrovnaný. Někdy může být nedůvěřivý k cizím lidem i zvířatům, doma je ale milým společníkem pro celou rodinu. V určitých situacích, především při poznávání nových věcí, může být toto plemeno až plaché, což je nepochybně pozůstatek z minulosti, kdy bylo cílem šlechtitelů co nejvíce azavaka osamostatnit v rozhodování.

Skvělou vlastností je také inteligence, u azawakha nechybí ani jistá dávka hravosti. Vzhledem k tomu, že byl vždy zvyklý žít ve smečce a domestikován byl teprve nedávno, bude dobré vychovávat ho již odmalička ve společnosti dalších lidí a domácích mazlíčků.

O azavakovi se traduje, že je poměrně pohodlný a ve škaredém počasí se mu nechce ven. Voda mu právě nesvědčí a snaží se jí za každou cenu vyhnout. Je to ale opět o výcviku a adaptaci. Díky určité nedůvěřivosti je tento pes výborným hlídačem.

Zdroj: alekta / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Dejte azavakovi co nejvíce pohybu a choďte s ním na delší procházky. Také se doporučuje již odmalička navykat štěňata na nejrůznější nástrahy života s člověkem a odnaučovat je jejich plachosti. Pes je to teplomilný, proto je někdy nutné používat oblečky.

S koupáním to rozhodně nepřehánějte, jak jsme již naznačili, azavak nemá rád vodu a mokro. Péče o srst není zase tolik náročná, bude stačit občas otřít speciálním hadrem nebo měkčeným kartáčem v období intenzivnějšího línání.

Využití plemene

Dříve sloužil azawakh k lovu antilop, dokonce se uvádí, že ve smečce dokázal bez potíží zahnat lvy. Odpradávna je to výtečný hlídač, který si vždy zachovává odstup. Umí velmi dobře aportovat.

Je věrným rodinným přítelem, ale nesmí se podcenit jeho výcvik, přece jen si na člověka ještě zvyká. Pokud však k němu budete přistupovat jako k sobě rovnému, odmění se ostražitostí při hlídání majetku a také láskou k dětem a celé rodině.

Zajímavost

První azavak byl přivezen do Československa v roce 1975 z tehdejší Jugoslávie.

Skupina X. – Chrti, sekce 3 – Krátkosrstí chrti, bez pracovní zkoušky

Tip: V kategorii psí plemena na vás čekají další menší i větší chlupatí parťáci.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama