Argentinská doga: lovec jaguárů i společník člověka

Zdroj: lunja / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Argentinská doga byla vyšlechtěna z velkého pyrenejského mastina dovezeného do Argentiny španělskými conquistadory v 16. století. Postupem času došlo ke šlechtění a vylepšení loveckých vlastností s pomocí plemen córdobská doga, anglický bulteriér, německý boxer, bordeauxská doga, anglický buldok a pointer.

V Argentině byli a stále ještě jsou tito psi chováni pro lovecké účely, zejména pro lov velkých kočkovitých šelem, jako jsou pumy a jaguáři, ale také pro lov divočáků.

V současnosti je argentinská doga pro svůj klid a uvážlivost chována převážně pro společenské účely a v Evropě se již nevyužívá k lovu, snad jen sporadicky.

Stavba těla, popis

Mohutné a svalnaté tělo argentinské dogy se vyznačuje hlubokým hrudníkem, který dosahuje až k loktům, a také silnými, svalnatými plecemi. Hrudní končetiny jsou rovné a kolmé, pánevní pak dobře úhlené, se svalnatými stehny.

Hlavu můžeme označit za velikou, má klenutou mozkovnu a zaoblené líce s mohutnými žvýkacími svaly. Čenich je stejně dlouhý jako mozkovna a také skoro stejně široký. Silné čelisti jsou stejnoměrně dlouhé. Nos má černou barvu a na konci je vytočený lehce vzhůru, nozdry jsou u něj dobře otevřené.

Oči argentinské dogy jsou posazené daleko od sebe a mají inteligentní výraz s velkou živostí. Barva očí by měla být lísková s tmavým lemováním víček. Uši nese tento pes dost vysoko, jsou ovšem sklopené, někdy mírně vztyčené, mají tvar trojúhelníku. Zuby se jeví velice silné a velké a také takové jsou, navíc do sebe velmi dobře zapadají.

Na krku argentinské dogy si můžeme povšimnout lehkých záhybů, které jsou genetickou vzpomínkou na předky, především pak mastiny ze Španělska.

Tlapy jsou uzavřené, s krátkými prsty, ocas je dlouhý a silný. V klidu je nesený dolů, ale při vzrušení je postavený o dost výše, navíc se může pohybovat do stran.

Srst bychom mohli označit za přiléhavou a krátkou, přitom hladkou a příjemnou na dotek.

  • Velikost dospělého psa v kohoutku je 60-65 cm, hmotnost se pohybuje v relaci od 40 do 50 kilogramů.

Zbarvení

U argentinské dogy je uznáno jediné zbarvení, a to čistě bílé.

Charakteristické vlastnosti

Tito psi jsou pověstní svou odvahou, vždyť se dokážou postavit i rozzuřenému kanci nebo dokonce horskému lvu – pumě. Kromě toho ale potřebují také velkou dávku inteligence. Dokážou snadno ochránit svého pána a celou jeho rodinu, případně drahý majetek, jsou to „velcí hafani“, ze kterých může jít někdy strach. To ale platí jen pro vetřelce.

Argentinské dogy jsou velmi klidné a přátelské ve vztahu k člověku, svého pána budou doslova milovat při správném zacházení. Mají velmi dobře vyvinuté lovecké pudy, někdy se může stát, že budou trochu paličaté. Pokud se jim ale budete správně věnovat, získáte věrného a odvážného ochránce, který je vytrvalý. Argentinská doga je někdy dominantní vůči jiným psům, k dětem se chová při dobré výchově nadmíru přátelsky.

Na dominanci tohoto plemene si musí dát chovatel pozor, nebo by se mohlo stát, že bude spíše pes ovládat člověka, než naopak. Není to plemeno pro nezkušené.

Zdroj: Yurii Tymchuk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Výcvik i péče musí být důsledné, a to opravdu výrazně a již od mladého věku by se měl chovatel věnovat argentinské doze opravdu pečlivě. Jinak by se mohlo stát, že byste měli v dospělosti nepříjemně agresivního a dominantního jedince, zcela nevhodného pro rodinu a kontakt s jinými psy.

Nutné je také kvalitní krmení a dostatek pohybu. Při zahálce mají tito psi náchylnost k obezitě a nemocem, můžou se stát znuděnými či dokonce agresivními vůči lidem. Zajistěte také dostatek vody a možnost kdykoliv se napít, v žaludku argentinské dogy totiž pracují důležité bakterie, které vodu vyžadují. Pro tyto psy nejsou vůbec vhodné lidské zbytky, ty by mohly způsobit výrazné zažívací potíže.

Péče o srst argentinských dog není náročná, stačí pravidelné pročesávání v době línání.

Využití plemene

Hlavním využitím argentinské dogy byl zpočátku lov kanců, pum a jaguárů, postupně byla ale využívána stále více také ke psím zápasům. Dochovaly se záznamy, že se běžně využívala na amerických plantážích, kde sloužila k hlídání otroků. V zemi původu je používáno tohle plemeno rovněž jako slepecký pes nebo služební pes v armádě či u policejních složek. V rukou zkušeného chovatele pak může být skvělým přítelem rodiny, ale vyžaduje to vskutku hodně vloženého času.

Zajímavost

Pro svou vrozenou dominantnost a také pro používání při psích zápasech je plemeno argentinská doga v mnoha zemích zakázáno.

Tip: Argentinská doga je pro vás moc dominantní? V rubrice plemena psů na vás čeká mnoho psích mazlíků, stačí se porozhlídnout.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama