Historie plemene
Appenzellský salašnický pes je jedním ze 4 zástupců salašnických psů ve Švýcarsku, a to tím nejstarším. Předchůdce bychom nalezli především mezi původně asijskými psy, jako například tibetská doga, ale také mezi molossy, kteří pochází už z dob antických, kde byli běžně využíváni jako bojovníci a gladiátorští psi.
K uznání plemene appenzellský salašnický pes došlo v roce 1889, ovšem první významná zmínka se objevila již roku 1853. Poté, co proběhla první oficiální výstava ve Winterthuru v roce 1906, byl také založen první klub chovatelů a s ním vznikla snaha o zachování čistoty plemene. Největší rozšíření appenzellského psa je v současnosti ve Švýcarsku a Finsku, jinde v Evropě a ve zbytku světa je chován v podstatně menších počtech.
Stavba těla, popis
Appenzellští salašničtí psi jsou dobře osvalení a disponují celkově kvadratickým tělem s kvalitně vyvinutým hrudníkem. Hřbet lze označit za rovný. Hrudník sahá až k loktům a je dost hluboký. Hrudní a pánevní končetiny jsou přímé a svalnaté. Hlava je klínovitá, s výraznou tlamou a černým čenichem.
Oči těchto psů mají tvar mandle a jsou spíše menší, hnědé až černé barvy, uši nosí nasazené široce a volně visící podél tváře. Krk je svalnatý a dotváří celkovou kompaktnost trupu. Ocas mají appenzellští psi nasazený vysoko, přitom je silný a disponuje hustou srstí. V některých případech, především v rychlejším pohybu, se stáčí.
Srst appenzellských salašnických psů se pyšní velice hustou podsadou, je celkově pevná a krátká. Tlapky mají charakteristicky odlišnou bílou barvu, disponují silnými drápy a dobře vyvinutými polštářky.
- Kohoutková výška průměrně: 48-60 cm
- Váha dospělých psů: 20-36 kg
- Průměrně se dožívají 13 let
Zbarvení
Zbarvení srsti tohoto plemene je trikolorní, základní barvu tvoří tmavá až černá, která je doplněná o rezavé a bílé znaky.
Charakteristické vlastnosti
Plemeno appenzellský salašnický pes patří k výborným hlídačům, což je dáno především nedůvěrou k cizím lidem. Jinak řečeno, pokud chcete, aby vás tito psi vítali, musíte se s nimi sžít a řádně seznámit. A to může nějaký čas trvat. Tito hafani milují pohyb a jsou nesmírně temperamentní.
Appenzellský salašnický pes je známý tím, že se projevuje hlasitým štěkotem, zejména pak při hlídání. Toto chování může být navíc doplněno určitou dávkou agresivity, většinou ale bez přímého zásahu. Je to chytrý, veselý a dobře se učící pes, který je vhodný nejen na hlídání, ale také pro to, aby dělal společnost lidem. Potřebuje dostatek prostoru k životu, tudíž velký výběh a časté procházky.
Při hlídání jsou tito psi neobyčejně ostražití a projevují se neutuchající odvahou. K dalším domácím zvířatům se mohou chovat poněkud dominantně, to ale neplatí v případě, že jsou na ně zvyklí od štěněčího věku. A co děti? Můžou si s nimi hrát? Ano, ale musí být poučeny a pes na ně musí být navyklý.
Tip: Dopřejte svému nejlepšímu příteli tu nejlepší bylinnou a přírodní péči s veterinárními produkty Energyvet.

Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: 2-8
Výcvik, péče
Appenzellský salašnický pes požaduje dostatek prostoru a pravidelné vycházky, pohyb doslova zbožňuje. Vzhledem k tomu, že velmi rád štěká, a to dost hlasitě, není vhodné chovat ho v zalidněné zástavbě, sousedi by si mohli stěžovat. Péče o srst není náročná, bude stačit, když ji vykartáčujete jednou za měsíc.
Využití plemene
Tohle plemeno se řadí k oblíbeným hlídačům, je to ale také univerzální služební a pracovní pes. Poměrně běžně ho používají policisté, vojáci a záchranáři, a dokonce pomáhá při hledání zavalených osob v lavinách. Appenzellský salašnický pes se osvědčil rovněž jako dobrý společník lidské rodiny, na kterého je spolehnutí.
Appenzell skvěle aportuje a hodí se na různé psí sporty, například agility, flyball nebo dogtrekking.
Zajímavost
O vznik prvního švýcarského chovu appenzellského salašnického psa se nejvíce zasloužil profesor Albert Heim, který patřil k nejvýznamnějším původním chovatelům. I díky němu si plemeno získává stále větší oblibu a jeho rozšíření už se netýká výhradně Švýcarska.
Tip: Podívejte se i na další plemena psů a najděte si toho nejvhodnějšího chlupáče pro vás.