Anglický bulteriér: lepšího lovce krys nenajdete

Fotografie: anglický bulteriér
Zdroj: grejak / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Může se zdát trochu zavádějící, že pes, který nese přezdívku „bílý kavalír“ nebo také „gladiátor“, byl původně vyšlechtěn anglickým chovatelem především z toho důvodu, že roku 1835 byly na ostrovech zakázány zvířecí zápasy, především pak zápolení psů s býky. Majitelé bojových psů se tak dostali na okraj zákona a byli nuceni přemístit se do různých pokoutných lokalit a býky vystřídaly krysy.

Zápas s krysami ale vyžadoval poněkud jinou techniku a především více obratnosti a rychlosti. Anglický buldok vyhlášený svou urputnou odvahou byl spojen se staroanglickým teriérem a vznikl tak základ nového plemene, které se dnes nazývá anglický bulteriér, někdy také toy teriér.

A výsledek byl nad očekávání, ke slovutné odvaze a houževnatosti buldoka se totiž přidal i temperament a ostrá nátura teriéra, nové plemeno dosahovalo výkonů, které jsou dodnes zapsány v Guinessově knize rekordů. Po skončení období zápasů s krysami byl pak anglický bulteriér využíván především k lovení černé zvěře a v současnosti patří v této činnosti k nejkvalitnějším psům.

Stavba těla, popis

Tělo anglického bulteriéra je zaoblené a podsadité, s dobře vyznačenými a pružnými žebry a hlubokým hrudníkem. Hlava je dlouhá a silná, dostatečně hluboká až na zakončení čenichu. Není ale hrubá a při pohledu zepředu má vejčitý tvar. Vrchol hlavy je pak plochý, profil se sklání směrem k černému nosu, s dobře vyvinutými nozdrami.

Oči jsou položené zešikma, mají trojúhelníkovitý tvar a jsou dobře zapuštěné. Barva očí anglického bulteriéra by měla být co nejtmavší, nejlépe pak černá, nežádoucí je modré zbarvení.

Uši nejsou právě největší a jsou poměrně blízkou u sebe, měly by být neseny vždy vzpřímeně. Špičky uší směřují vzhůru. Zuby jsou zdravé, silné, s pravidelným nůžkovým skusem. Krk disponuje skvělým osvalením a je dost dlouhý. Končetiny jsou rovněž výrazně svalnaté, zadní jsou o něco delší a silnější než přední. Tlapy jsou uzavřené, s kulatým tvarem a dobře klenutými prsty.

Ocas anglického teriéra bývá nesený vodorovně, jeho nasazení je nízké. Srst dobře přiléhá a leskne se, na dotek je hrubá.

Velikost není limitována žádnými standardy, a to ani z pohledu váhy, ani z pohledu kohoutkové výšky. Pro výraz psa je ale důležitá velikost, která odpovídá věku a pohlaví.

Zbarvení

U bílých anglických bulteriérů je zbarvení striktně bílé, u dalších pak barevné plochy převládají. Všechna zbarvení jsou rovnocenná, přednost se ale přesto dává žíhanému. Připouští se i černé žíhání, trikolorní, červené žíhání nebo plavá barva. Nepovolené a nežádoucí je játrově hnědé a modré zbarvení.

Charakteristické vlastnosti

Anglický bulteriér se vyznačuje přátelskou povahou, je milý a pozorný. K tomu je velice bystrý a inteligentní, a pokud spatří hlodavce, bude k neudržení. Své lovecké instinkty má dosud dobře vyvinuté, a tak budete mít doma postaráno o deratizaci. Tento pes není na rozdíl od jiných teriérů „provokatér“, tudíž nevyhledává konflikty s jinými psy, naopak se spíše takovému střetu vyhne.

Vůči svému pánovi je anglický bulteriér loajální a oddaný, k rodině i dětem se chová skutečně příkladně, a pokud ho necháte déle o samotě, může být velice smutný. Udržuje si jistý odstup, pokud hovoříme o výcviku a povelech, většinou se jich naučí jen pár.

Angličtí bulteriéři jsou velice temperamentní, chovají se ale tolerantně k cizím návštěvám, přesto, že je dokážou velmi dobře rozeznat. Pokud ale vycítí nebezpečí, jsou schopni velmi zarputile bránit svého pána a jeho rodinu. Děti mají tito teriéři rádi, ale musíte je poněkud zaškolit a ukázat jim, co nemají rádi. Pak se nestane, že by došlo k nechtěné provokaci.

K ostatním chovaným zvířatům je někdy anglický bulteriér trochu bojácný, k divokým zvířatům se ale chová s odstupem a příliš ho nezajímají. Procházky v přírodě se tak nemusíte obávat.

Zdroj: Eleonora Vatel / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-9

Výcvik, péče

Příliš pohybu anglický toy teriér nepotřebuje, je schopný se vždy přizpůsobit svému pánovi. V případě srsti bude stačit občasné pročesání, především v období línání, které probíhá u tohoto plemene dvakrát do roka. Mimo dobu línání postačí kartáčování asi jednou týdně.

Plemeno anglický bulteriér se hodí na trvalý chov v různých podmínkách, nečiní mu potíže ani adaptace na menší byt. Vždy ale upřednostňuje teplejší místečka.

Využití plemene

Původně byl anglický toy teriér vyšlechtěn pro účely lovu drobné zvěře, zejména králíků, myší a krys a dokáže to velmi dobře i dnes. Přesto se stává stále více rodinným psem, oblíbeným v podstatě po celém světě. V domácnosti svého pána dokáže hravě nahradit kočku a zbaví vás nechtěných hlodavců.

Zajímavost

Někteří méně zkušení chovatelé mohou tohle plemeno zaměnit s americkými pitbull teriéry, kteří jsou anglickým teriérům dost podobní.

Tip: Hledáte parťáka do nepohody? Navštivte rubriku psí plemena a vyberte si.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama