Andulka vlnkovaná: nejoblíbenější papoušek mezi chovateli

andulka vlnkovaná
Zdroj: pisces2386 / 123RF.com

Reklama

Andulka je nejpopulárnější papoušek

Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus) je mezi chovateli velmi oblíbený papoušek. Je známá nejen díky pestrému zbarvení, ale také pro malý vzrůst či schopnost naučit se rychle mluvit. O tom svědčí i její latinské jméno „Melopittacus“, které můžeme přeložit jako „zpěvný papoušek“.

Zpěvný ptáček z Austrálie

Pokud budete hledat informace o andulce, setkáte se jistě také s označením ,,papoušek vlnkovaný“. Andulka pochází z Austrálie, kde je i dnes k vidění ve volné přírodě. V Čechách se chová pouze v zajetí – jednotlivě či ve větším počtu – u mnoha chovatelů. Tohoto zpěvného ptáka lze zakoupit bez větších problémů v každém obchodě se zvířaty. Ačkoliv byly andulky vlnkované objeveny již v roce 1770, do Evropy se rozšířily až o 70 let později. Už v té době se pro své pestré zbarvení, roztomilý vzhled a přítulnou povahu začaly těšit velké oblibě.

Zdroj: Duncan Noakes / 123RF.com

Andulky jsou krásně zbarvené

Andulka měří přibližně 18 centimetrů a váží kolem 28 gramů. Je tedy lehká a drobná. Původní zbarvení andulek je světle zelené. Zelené tělo, žlutě zbarvená hlava, modré a černé fleky na lících doplňuje modrý ocas a charakteristická kropenatá křídla. Z tohoto zbarvení se postupně vyšlechtily další barevné typy. Dnes se andulka vlnkovaná pyšní žlutým, bílým, modrým, šedým či fialovým zbarvením. Genetika je zde opravdu zázračná. Barevný vývoj andulek trval jen pár let. Za první odlišně zbarvené papoušky se tehdy platila vysoká suma peněz. Andulky vlnkované je možné chovat samostatně i v párech.

Pohlaví andulky je možné rozeznat nejdříve až ve stáří třech měsíců. Samička pak disponuje hnědým či bílým zbarvením, zatímco samečkovi zůstává světle modrý odstín. Na internetu a v literatuře se můžete dočíst spoustu informací o tom, jak se o andulky vlnkované starat, konkrétně tehdy, pokud je chováte v zajetí. Jak ale vypadá život těchto ptáků ve volné přírodě? Andulky se obvykle pohybují ve větších hejnech. V Austrálii žijí převážně na pouštích. Jsou tak schopny vydržet bez vody i několik dní. Živí se semeny trav. Pokud mají dostatek obživy, která jim zajišťuje spokojený život, začínají hnízdit. Hnízdění probíhá v párech. Páry pak vyhledávají dutiny stromů.

Domácí chov barevných andulek

Andulka vlnkovaná je ideálním papouškem pro začátečníky. Jako její domov postačí prostorná klec, ve které bude mít dostatek krmení, případně hračky či sépiovou kost na broušení zobáku. Klec můžete mít v domácnosti a za příznivého počasí i venku. Andulka vlnkovaná se dožívá věku až 18 let. Pokud si ji chcete pořídit, neměli byste zapomínat na fakt, že se jedná o závazek na mnoho let.

Tip: Poznejte i další zajímavá zvířata, z našich i vzdálenějších krajů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama