Anatolský pastevecký pes: hlídá ve dne v noci

Anatolský pastevecký pes
Zdroj: Anna Yakimova / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Anatolští pastevečtí psi byli určeni zpočátku k boji či lovu lvů, a pravděpodobně pochází z oblasti Himalájí. Do své současné podoby se zformovali v průběhu několika tisíciletí a postupem času se proměnili ve výhradní hlídače stád. Již na historických deskách z Asýrie je tento pes vyobrazen a je zde patrná podobnost především mastifovi. Čistota plemene je dána zejména kočovným životem tehdejších pastevců. Díky neustálému cestování docházelo ke křížení anatolských psů se psy z rozličných oblastí.

Hlídačem dobytka se stal anatolský pastevecký pes ve chvíli, kdy se lidé začali věnovat chovu nejrůznějších zvířat od ovcí až po krávy. Proslavil se svou schopností hlídat v podstatě bez přestávky, klidně i v noci. Původní snahou totiž bylo uhlídat i veliká stáda s mnoha kusy.

Tohle houževnaté plemeno se postupně proměnilo v pastevce, který byl mezi lidmi velice ceněn, a pokud ho někdo zranil nebo zabil, musel platit vzácnými surovinami, v horším případě dokonce i vlastním životem.

Stavba těla, popis

Tělo tohoto plemene je svalnaté až robustní, dosahuje váhy až 65 kilogramů. Hřbet je krátký, žebra kvalitně klenutá a břicho vtažené. Hrudní končetiny jsou rovné, s kvalitním svalstvem, a podobné je to také u zadních nohou. Hlava je viditelně široká, disponuje silnou tlamou, která je zbarvena dočerna.

Oči anatolského pasteveckého psa jsou menší ve srovnání s lebkou a zbytkem těla, ideální zbarvení je zlaté až hnědavé. Zuby disponují nůžkovým skusem. Ocas těchto psů je vysoko nesený. Srst má značnou hustotu a je rozdělena do jednotlivých pater. Její podsada je velmi dobře vyvinutá. V zimním období se srst stává delší a lépe chrání proti chladu.

  • Kohoutková výška dospělého psa: 70-82 cm
  • Dospělí jedinci se dožívají až 17 let

Zbarvení

U plemene anatolský pastevecký pes jsou povoleny všechny barvy od světlejších odstínů bílé a krémové až po téměř černé zbarvení.

Charakteristické vlastnosti

Anatolský pastevecký pes uznává pouze jednoho pána a jeho rodinu, je to skvělý hlídač, ale také obránce, který si bude své teritorium bránit až do posledního dechu, ovšem bez nadměrné agresivnosti. Pozor, pro tyto psy je důležité zajistit dost prostoru a oplocení, neboť mají tendence rozšiřovat své území. To je zapovězeno všem cizím osobám, většinou ale také zvířatům.

Zajímavostí je, že v případě, pokud na teritorium anatolských psů vnikne cizí osoba, nedojde hned k útoku, naopak pes vyčkává s tím, že vetřelci zamezí v přístupu vlastním tělem. Ani jiní psi nejsou příliš vítáni. Vůči nim se můžou anatolští pastevečtí psi chovat výrazně dominantně.

Zástupci tohoto plemene patří k výrazným psím osobnostem, které se samy rozhodují, s kým budou „kamarádit“. Pevné pouto se svou lidskou rodinou si dokážou vybudovat již v mladém věku, a to pak přetrvává většinou celý život. Velice dobře se učí nové povely a činnosti, přesto můžou mít někdy svou hlavu.

Tip: Dopřejte svým čtyřnohým parťákům tu nejlepší přírodní péči a vyzkoušejte veterinární produkty od Energyvet.

Zdroj: Anna Yakimova / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Tohle pastevecké plemeno se dokáže naučit povely v krátkém čase, nepatří ovšem ke slepě poslušným psům, při výcviku to chce pevnou ruku. Zároveň je důležité respektovat přirozenou silnou povahu anatolského psa. Výcvik by měl probíhat již od poměrně mladého štěněčího věku.

Pokud hovoříme o péči o srst, chovatelé by se měli věnovat kartáčování hlavně v období línání, jinak není příliš náročná. Navíc má srst samočisticí schopnosti, což nejvíce oceníte po delších procházkách v přírodě. Anatolský pastevecký pes vyžaduje dostatečný výběh, ideálně oplocený kvalitním plotem. Pokud byste ho drželi v uzavřené místnosti, hodně by strádal.

Využití plemene

Zpočátku sloužilo plemeno anatolský pastevecký pes k boji a lovu lvů, nicméně se s příchodem pastevectví proměnilo v dokonalého hlídače stád. Velmi dobře se hodí do rodiny člověka, ale pozor, je třeba se mu nejen věnovat a dát mu dost prostoru, ale také ho milovat, není dobré předávat ho jinému pánovi, jinak řečeno: je to pes na celý život.

Zajímavost

Anatolští pastevečtí psi jsou ve svém přirozeném prostředí, tedy při hlídání stád v náročném terénu, neuvěřitelně houževnatí. Dokážou se o sebe velmi dobře postarat, a kdyby se ztratili v divočině, tak pro ně není až tak náročné sehnat si potravu, přece jen se u tohoto plemene zachovalo hodně pudů divokosti.

Tip: Poznávejte i další plemena psů a zjistěte, které se k vám hodí nejlépe.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama