Americký vodní španěl: vodního živlu se nebojí

Americký vodní španěl
Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Existují dvě základní teorie o vzniku a původu amerického vodního španěla. Podle některých historiků a chovatelů to bylo na americkém středozápadě, u řeky Mississipi, jiní zase tvrdí, že počátky lze hledat ve Wisconsinu. Každopádně došlo ke zkřížení britských španělů s irskými vodními španěly, curly coated retrívry a německými křepeláky.

Snahou tehdejších chovatelů bylo získat odolného, silného a kvalitně stavěného loveckého psa, který bude zaměřen především na vodní ptáky a bude mít dobře vyvinutou schopnost plavat. Za samostatné plemeno byl americký vodní španěl uznán v polovině 19. století a prvním registrovaným psem byl jednoznačně Tidewater Teddy.

Postupně se tohle lovecké plemeno rozšířilo po celých Spojených státech, bylo to dáno hlavně značnou oblíbeností lovu pernaté zvěře, a zvláště pak vodního ptactva v tehdejších USA. Na evropské území doputovalo až koncem dvacátého století, konkrétně se jednalo o Německo. Pokud hovoříme o České republice, tak sem se plemeno dostalo dokonce až v roce 1998.

Stavba těla, popis

Tělo amerického vodního španěla je dobře stavěné, s rovným hřbetem. Hrudní i pánevní končetiny jsou rovné a silné, s kvalitními kostmi a vyvinutým svalstvem. Hlava je široká, okrouhlá, tlama má tvar čtverce a disponuje zuby s nůžkovým i klešťovým skusem. Oči jsou zbarvené dohněda, jejich tvar je výrazně kulatý.

Ocas těchto psů dosahuje střední délky, nekupíruje se a nejčastěji je lehce zahnutý směrem vzhůru. Srst je kudrnatá, přiléhá těsně k tělu a je velmi hustá. Disponuje neméně hustou podsadou, která je odolná vůči nástrahám klimatu, ať už hovoříme o vodě, nebo nízkých teplotách. Zajímavé je, že na některých částech těla je srsti méně, nebo naopak více než jinde.

  • Kohoutková výška dospělého psa: 37-46 cm
  • Váha dospělých jedinců: 10-20 kg
  • Dožívají se věku kolem 13 let

Tip: Přírodní a bylinnou péči pro vaše čtyřnohé parťáky nabízí veterinární produtky Energyvet.

Zbarvení

Zbarvení srsti amerických vodních španělů se pohybuje od tmavě hnědé přes čokoládovou až po téměř černou. U některých jedinců se objevují bílé skvrny na tlapkách a v oblasti hrudi.

Charakteristické vlastnosti

Američtí vodní španělé jsou považováni za čiperné, veselé a inteligentní psy, kteří milují společnost člověka a zvláště malých dětí. Projevují se někdy až silně ochranářsky. Mají rádi hodně pohybu a co nejdelší vycházky do lesa i jinam, raději žijí na venkově, kde je to do přírody jen kousíček.

Jako lovec je americký vodní španěl skutečný mistr donášení vodního ptactva, například kachen nebo hus, které sbírá z hladiny. Vody se opravdu nebojí, ať už se jedná o vyhřátý rybníček, nebo chladnou bažinu. Odvážně a po hlavě se vrhá i do rozbouřených vln a peřejí, což pro něj může být až životu nebezpečné.

Tito psi se skvěle učí nové věci a při výcviku většinou nečiní chovateli větší potíže. Jsou ochotni sloužit pánovi až do smrti, i proto se hodí spíše pro jednoho majitele. Schopnost okamžitě reagovat na různé povely je jim vlastní.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Nároky na péči o amerického vodního španěla nejsou veliké. Srst stačí dvakrát až čtyřikrát do měsíce vykartáčovat a pročesat, v případě četných přírodních vycházek také vyčistit. Co se týče pohybu, tam už je to trochu složitější. Ideální je, pokud žijete na venkově a máte možnost vyrážet každý den na dlouhé procházky. Tohle rozhodně není pes pro lenochy.

Skvělé je ale to, že tohle plemeno netrpí žádnými genetickými chorobami, je velmi zdravé a otužilé.

Využití plemene

Americký vodní španěl se používal a stále používá na lov vodního ptactva. Dokáže skvěle aportovat a sbírat úlovky z hladiny. Především se uplatňuje při lovu kachen, kdy vyniká svou odvahou, houževnatostí a nekonečnou vytrvalostí. Patří ale rovněž ke skvělým rodinným společníkům, kteří neváhají nastavit vlastní tělo pro ochranu člověka.

Zajímavost

  • Plemeno americký vodní španěl patří k nejodvážnějším vodním psům, vodní živel si doslova vychutnává a nelekne se ani hodně rozbouřené hladiny.

Tip: Prohlédněte si také ostatní psí plemena a vyberte si toho nejvhodnějšího parťáka pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama