Americký staffordshire teriér: v dobrých rukou neublíží

Fotografie: americký stafford
Zdroj: stieberszabolcs / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Americký staffordshirský teriér- americký stafford přicestoval na přelomu devatenáctého a dvacátého století společně s anglickými osadníky na americký kontinent jako potomek původního anglického buldoka a staroanglického teriéra. Záhy se plemeno prosadilo při bojových nelegálních zápasech a získalo si pověst velice agresivního a nebezpečného psa. Jako takzvaní Pit Bulls tito psi za oceánem velmi rychle zdomácněli a roku 1936 byli uznáni jako Staffordshire Terriers místními chovateli. Od roku 1972 bylo oficiálně uznáno jejich současné pojmenování mezinárodní organizací pro chov psů.

V České republice se tito psi prosadili výrazněji až po „sametové revoluci“. Mnohdy jsou ovšem bohužel spíše estetickým doplňkem moderních lidí, kteří mohou podcenit jejich výchovu.

Stavba těla, popis

Tělo tohoto stafforda je charakteristicky podsadité a svalnaté, se široce klenutou hrudí. Lebka je výrazně široká a osvalená, s menšími sklopenými slechy a jen krátkým osrstěním. Oči bývají tmavé, kulaté, nízko položené a poměrně daleko od sebe. Zuby jsou uspořádány v nůžkovém skusu.

Končetiny jsou krátké, ovšem přiměřené k tělu, vyznačují se také výraznou svalnatostí. Tlapy mají uzavřený vzhled, s různě dlouhými prsty.

Ocas se jeví v poměru k tělu psa velmi krátce, většinou není zakroucený ani stočený nad hřbetem, ale volně splývá dolů.

Srst je krátká, přilehlá a lesklá, na dotek tuhá.

  • Výška psa v kohoutku: 46-48 cm
  • Výška feny v kohoutku: 43-46 cm
  • Váha: 18-30 kilogramů

Zbarvení

U amerického staffordšírského teriéra je přípustné jakékoliv zbarvení jednotného charakteru i skvrnění. Nežádoucí je pouze zbarvení celobílé a takové, které nese více než 80% bílé barvy na těle. Dále není oficiálně uznána barva tříslová, takzvaný tan, nebo játrově hnědá.

Charakteristické vlastnosti

V dnešní době se již neřadí americký stafford pouze k „bojovým“ plemenům, začínají u něj převládat překvapivé rodinné sklony. Nejen, že je výtečným a odvážným hlídačem, který se postará o váš dům a jen tak někdo si k vám netroufne, ale také dokáže být nesmírně věrný pánovi a oblíbí si děti.

Přece jen ale hovoříme o původně zápasovém plemenu, které si stále v genech zachovává bojovnické choutky, je proto velice důležité psa zvládnout. Pokud bude výchova směřována správně, odmění se vám poslušností a věrností. Někdy může být tak trochu paličatý, spíše ale v mladém věku.

Americký staffordshire teriér má obrovskou sílu v těle, zejména pak ve svalnaté šíji a pokud hovoříme o síle skusu, ta se řadí k těm nejbrutálnějším v psí říši. Když se jednou zakousne, jen tak nepustí, a i proto je to stále zápasnický šampion. Při podcenění výchovy se může dostavit nebezpečná agrese vůči cizím psům, někdy i lidem.

Obecně se dá o tomto plemenu říci, že pokud je dobře cvičené, chová se klidně a přátelsky k lidem, je nebojácné, urputné, ale také nečekaně zvídavé k okolí.

Zdroj: lunja / 123RF.com

Březost

  • Délka hárání: 2-3 týdny
  • Délka březosti: 65 dní
  • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Americký staffordšírský teriér doslova vyžaduje pevnou ruku, ovšem nemusí se jednat nutně o ruku muže, zvládne ho i energická žena. Při tréninku není dobré psa zanedbávat, stejně jako při jeho odpočinku, je skoro nutné věnovat mu především v mladším věku neustálou pozornost. Zvykne si tak na lidi a nezačne se nudit, což by mohlo mít i fatální následky. Pes by se mohl stát v důsledku nudy neovladatelným, stále by hledal vlastní možnosti, jak si vybít energii a po čase by se dokonce mohl stát velmi agresivním.

Doporučuje se kartáčovat tuhou srst tohoto plemene alespoň jednou týdně. Postaráte se o její dobrou kondici a navíc budete upevňovat pouto s věrným druhem.

Využití plemene

Dříve byl americký stafford vskutku využíván v Americe i jiných končinách ke psím zápasům. V současnosti se stává stále více rodinným psem s kladným vztahem k dětem, který umí výborně hlídat. Možná oceníte také jeho trochu překvapivé schopnosti lovce myší a krys. Používá se také u policejních složek, nechybí v armádách, kde se nejvíce cení jeho neohroženost a schopnost bránit svého pána za každou cenu.

Zajímavost

Označení bojové plemeno je poněkud scestné, jedná se spíše o literární či novinářské označení psů, kteří byli používáni k zápasům, nikoliv o oficiální název skupiny, která je uznaná mezinárodní chovatelskou organizací.

Skupina III. – Teriéři, sekce 3 – Teriéři typu bull, bez pracovní zkoušky

Tip: V kategorii plemena psů najdete další chlupáče, nakoukněte.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama