Americký foxhound: výhradně zámořské plemeno

Americký foxhound
Zdroj: Mary Swift / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Původ plemene americký foxhound můžeme hledat u francouzských loveckých psů, ale také beaglů, irských psů či u anglických honičů. A také jméno foxhound má hodně společného s lovem či honem, už proto, že fox je liška a hound značí hon, lov, štvanici. Do Ameriky byli tito psi dovezeni po roce 1650 a tehdy započal jejich chov. Jedná se o poměrně staré plemeno, které ovšem není na území Evropy příliš rozšířené.

Moderní americký foxhound vznikl křížením virginského psa a dalších plemen původem z Francie, byl využíván nejen k honu na divou zvěř, ale také ke střežení indiánských výbojů. Plemeno americký foxhound se dost liší od anglického foxhounda, nicméně se jisté podobnosti dají najít. V současnosti je výhradní oblastí jeho výskytu Amerika, jinde ve světě se jedná v podstatě o vzácné jedince. A ani v Česku dodnes neexistuje žádná oficiální chovná stanice amerických foxhoundů.

Stavba těla, popis

Oproti anglickému foxhoundovi má ten americký menší tělo a je rovněž nižší v kohoutku. Na druhou stranu mu jeho fyziognomie umožňuje být rychlejší a hbitější, což přináší hodně výhod při lovu. Přední a zadní končetiny bývají délkou téměř totožné, zadní jsou o něco více osvalené.

Hlava amerického foxhounda je úzká při pohledu zepředu a lemují ji výrazné slechy, které jsou svěšené. Uši jsou od sebe daleko a jsou posazené v úrovni očí. Čumák je hranatý a tmavý. Oči disponují většinou černou, případně tmavě hnědou barvou, ale také značnou dávkou bystrosti.

Ocas u tohoto plemene je mírně až výrazně nadzvednutý směrem vzhůru, celkově není moc silný. Srst dobře přiléhá k tělu, přitom se dá označit za velice hustou.

  • Kohoutková výška dospělých psů: 53-63 cm
  • Váha dospělých psů: 30-35 cm
  • Dožívají se průměrně 12 let

Zbarvení

Může se jednat o celkově bílou barvu, ale také trikolorní zbarvení s typickými černými, bílými a hnědými skvrnami.

Charakteristické vlastnosti

Americký foxhound je lovec a rovněž si navyknul na život ve smečce, to znamená, že se dobře snáší s dalšími psími jedinci, stejně jako se dokáže podřídit člověku. Ale pozor, není to žádný pokojový mazlíček. Má rád děti a vždy je radostně vítá, nejčastěji ostrým štěkáním nebo dokonce výrazným vytím. Anglický foxhound tak nečiní, což je další z odlišností obou plemen.

Tito psi jsou celkově elegantní v pohybu, rychlí a houževnatí i v náročnějším terénu, dokážou se mu skvěle přizpůsobit. Při lovu, ale také při boji jsou velmi odvážní a jen tak se nevzdávají. Potřeba dostatku pohybu je pro ně jednou ze základních tužeb, tak jim dejte, co chtějí a choďte na pravidelné procházky, a to i delšího trvání.

K cizím příchozím se američtí foxhoundi chovají poněkud odtažitě, ovšem najdou se i jedinci, kteří je nadšeně vítají. Lovecké pudy u tohoto plemene jsou silně vyvinuté, což může chovateli způsobit nemalé potíže, zvláště pokud se ve vaší domácnosti vyskytují ještě další chovaná zvířata, s výjimkou psů.

Tip: Vyzkoušejte kvalitní přírodní péči ve formě veterinárních produktů od značky Energyvet.

Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Americký foxhound není psem, který by rád zahálel, proto mu dopřejte opravdu dlouhé procházky, s přihlédnutím na fakt, že je skoro neúnavný. Pokud byste mu nedali hodně pohybu, bude inklinovat k obezitě a v důsledku toho i k více chorobám.

Srst postačí kartáčovat pouze párkrát do měsíce, koupáním také nic nezkazíte. Pozitivní zprávou je nepochybně to, že američtí foxhoundi netrpí genetickými a fyziologickými poruchami či nepříjemnými vrozenými nemocemi.

Využití plemene

Plemeno americký foxhound sloužilo v minulosti k lovu různé zvěře, nejvíce pak zřejmě lišek, je to honič střední velikosti, který je pověstný velkou loveckou úspěšností. Rovněž byl využíván k hlídání indiánů.

Zajímavost

  • Oproti svému příbuznému anglickému foxhoundovi má americký foxhound kvalitnější čich, což se pozitivně projevuje při lovu.
  • Za zajímavost můžeme považovat také jeho poměrně častou účast na nejrůznějších mediálních nahrávkách. Je to dáno jeho melodickým hlasem při vytí, který se téměř rovná zpěvu.

Tip: Prohlédněte si i ostatní plemena psů a najděte si toho pravého čtyřnohého parťáka pro život.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama