Americký foxhound: výhradně zámořské plemeno

Zdroj: Mary Swift / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Původ plemene americký foxhound můžeme hledat u francouzských loveckých psů, ale také beaglů, irských psů či u anglických honičů. A také jméno foxhound má hodně společného s lovem či honem, už proto, že fox je liška a hound značí hon, lov, štvanici. Do Ameriky byli tito psi dovezeni po roce 1650 a tehdy započal jejich chov. Jedná se o poměrně staré plemeno, které ovšem není na území Evropy příliš rozšířené.

Moderní americký foxhound vznikl křížením virginského psa a dalších plemen původem z Francie, byl využíván nejen k honu na divou zvěř, ale také ke střežení indiánských výbojů. Plemeno americký foxhound se dost liší od anglického foxhounda, nicméně se jisté podobnosti dají najít. V současnosti je výhradní oblastí jeho výskytu Amerika, jinde ve světě se jedná v podstatě o vzácné jedince. A ani v Česku dodnes neexistuje žádná oficiální chovná stanice amerických foxhoundů.

Stavba těla, popis

Oproti anglickému foxhoundovi má ten americký menší tělo a je rovněž nižší v kohoutku. Na druhou stranu mu jeho fyziognomie umožňuje být rychlejší a hbitější, což přináší hodně výhod při lovu. Přední a zadní končetiny bývají délkou téměř totožné, zadní jsou o něco více osvalené.

Hlava amerického foxhounda je úzká při pohledu zepředu a lemují ji výrazné slechy, které jsou svěšené. Uši jsou od sebe daleko a jsou posazené v úrovni očí. Čumák je hranatý a tmavý. Oči disponují většinou černou, případně tmavě hnědou barvou, ale také značnou dávkou bystrosti.

Ocas u tohoto plemene je mírně až výrazně nadzvednutý směrem vzhůru, celkově není moc silný. Srst dobře přiléhá k tělu, přitom se dá označit za velice hustou.

  • Kohoutková výška dospělých psů: 53-63 cm
  • Váha dospělých psů: 30-35 cm
  • Dožívají se průměrně 12 let

Zbarvení

Může se jednat o celkově bílou barvu, ale také trikolorní zbarvení s typickými černými, bílými a hnědými skvrnami.

Charakteristické vlastnosti

Americký foxhound je lovec a rovněž si navyknul na život ve smečce, to znamená, že se dobře snáší s dalšími psími jedinci, stejně jako se dokáže podřídit člověku. Ale pozor, není to žádný pokojový mazlíček. Má rád děti a vždy je radostně vítá, nejčastěji ostrým štěkáním nebo dokonce výrazným vytím. Anglický foxhound tak nečiní, což je další z odlišností obou plemen.

Tito psi jsou celkově elegantní v pohybu, rychlí a houževnatí i v náročnějším terénu, dokážou se mu skvěle přizpůsobit. Při lovu, ale také při boji jsou velmi odvážní a jen tak se nevzdávají. Potřeba dostatku pohybu je pro ně jednou ze základních tužeb, tak jim dejte, co chtějí a choďte na pravidelné procházky, a to i delšího trvání.

K cizím příchozím se američtí foxhoundi chovají poněkud odtažitě, ovšem najdou se i jedinci, kteří je nadšeně vítají. Lovecké pudy u tohoto plemene jsou silně vyvinuté, což může chovateli způsobit nemalé potíže, zvláště pokud se ve vaší domácnosti vyskytují ještě další chovaná zvířata, s výjimkou psů.

Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Americký foxhound není psem, který by rád zahálel, proto mu dopřejte opravdu dlouhé procházky, s přihlédnutím na fakt, že je skoro neúnavný. Pokud byste mu nedali hodně pohybu, bude inklinovat k obezitě a v důsledku toho i k více chorobám.

Srst postačí kartáčovat pouze párkrát do měsíce, koupáním také nic nezkazíte. Pozitivní zprávou je nepochybně to, že američtí foxhoundi netrpí genetickými a fyziologickými poruchami či nepříjemnými vrozenými nemocemi.

Využití plemene

Plemeno americký foxhound sloužilo v minulosti k lovu různé zvěře, nejvíce pak zřejmě lišek, je to honič střední velikosti, který je pověstný velkou loveckou úspěšností. Rovněž byl využíván k hlídání indiánů.

Zajímavost

  • Oproti svému příbuznému anglickému foxhoundovi má americký foxhound kvalitnější čich, což se pozitivně projevuje při lovu.
  • Za zajímavost můžeme považovat také jeho poměrně častou účast na nejrůznějších mediálních nahrávkách. Je to dáno jeho melodickým hlasem při vytí, který se téměř rovná zpěvu.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.