Americký bezsrstý teriér: naháč a sportovec v jednom

Americký bezsrstý teriér
Zdroj: Sergey Tikhomirov / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Mezi nová plemena se řadí také americký bezsrstý teriér, který pochází ze Spojených států amerických. Chov byl započat pravděpodobně v roce 1972, kdy se vyskytla mezi štěňaty vrhu krysích teriérů také bezsrstá fenka, známá pod jménem Josephine.

Na počátku chovu stál americký chovatel Edwin Scott, který byl nově vzniklou variantou nadšený, základem jeho chovu se stala právě štěňata Josephiny, následně byla křížena s krysími teriéry. K představení plného plemene americký bezsrstý teriér došlo v roce 1999, kdy bylo hodnoceno United Kennel Clubem a o něco později také uznáno za samostatné, jako bezsrstá forma krysího teriéra. K uznání výše jmenovaným sdružením amerických chovatelů došlo až poměrně nedávno, v roce 2004.

Stavba těla, popis

Tělo amerického bezsrstého teriéra se vyznačuje silným a rovným hřbetem a kvalitně osvalenými končetinami. Zadní běhy jsou podobně jako přední silné a dobře vyvinuté. Tlapky jsou oválného tvaru a kompaktní. Hlava dosahuje tvaru klínu, disponuje vzpřímenými slechy, které jsou dost daleko od sebe. Nos má temné zbarvení.

Oči těchto psů mohou mít v podstatě jakoukoliv barvu, nejčastěji je to jantarová nebo se jedná o určitý odstín hnědé. Ocas se charakteristicky zužuje od konce ke špičce, zpravidla je nesený volně a při vzrušivých podnětech se zahne směrem nahoru. Bezsrstá varianta je vybavena chlupy pouze na čumáku a obočí, kdy se jedná spíše o jakési vousy a v případě obočí o pesíky.

  • Kohoutková velikost dospělých psů: 20-40 cm
  • Hmotnost: 2,5-7 kilogramů
  • Tito teriéři se dožívají průměrného věku 15 let

Zbarvení

Barva kůže bezsrsté varianty amerického teriéra může být libovolná, s výjimkou odstínu merle.

Charakteristické vlastnosti

Američtí bezsrstí teriéři milují svého pána a jeho rodinu, navíc se řadí k inteligentním a vynalézavým psům. Celkově se rádi pohybují v lidské společnosti a doprovází svého pána téměř kamkoliv. Pokud hovoříme o bezsrstém teriérovi, tak ten se příliš nehodí k lovu, i když byl jeho původním předurčením. Za psa loveckého je dnes tedy považován pouze jeho osrstěný „bratříček“.

Americký bezsrstý teriér má energie na rozdávání a je to velký sportovec. Rychle se dokáže naučit nové věci a nebojí se ani nových lidí, návštěvy tedy přijímá dobře. Také s dětmi mají tihle psi pouze kladné vztahy a dokážou se jim přizpůsobit, pokud je tedy příliš netrápí. Pozitivní přístup projevují i k dalším zvířátkům, která chováte ve vaší domácnosti, tedy ke kočkám, jiným psům a další domácí fauně.

Tip: Dopřejte svým čtyřnohým parťákům tu nejlepší péči a vyzkoušejte přírodní a bylinné veterinární produkty od Energyvet.

Zdroj: Sergey Tikhomirov / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Bezsrstý americký teriér je psem, který vyžaduje dostatečnou péči o jeho holou kůži. Ta je především náchylná na nadměrný příjem slunečního záření, na chlad, a rovněž se může snadno znečistit. Také jí příliš nevyhovují prudké změny klimatu. Pakliže shledáte kůži suchou nebo popraskanou, nebojte se sáhnout po klasických dětských krémech, ale existují také ty, které jsou určené přímo pro psy.

Koupání není v tomto případě na škodu, ba naopak, může vyřešit více problémů než jen znečištění. Samotný výcvik zvládají tito teriéři skutečně obdivuhodně a snadno se učí. Je to plemeno poměrně náchylné na svou pokožku, na druhou stranu ale poslušné a vhodné i pro méně zkušené chovatele.

Využití plemene

Vzhledem k jeho inteligenci i sportovnímu nadání je bezsrstá varianta amerického teriéra přímo dokonalá pro nejrůznější psí sporty a agility soutěže. Vždy dobře obstojí ve zkouškách poslušnosti. V rodině se pak stane vyhledávaným kamarádem, který vás nikdy nenechá v klidu.

Zajímavost

Štěňata amerického bezsrstého teriéra se rodí pouze se základem srsti – „podsrstím“, to ale mizí kolem druhého měsíce života a objevuje se holá kůže s minimálními chloupky.

Tip: Poznávejte i další plemena psů a zjistěte, které je právě pro vás to nejvhodnější.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama