Americká krátkosrstá kočka: spíše hravá nežli dravá

Fotografie: Americká krátkosrstá kočka
Zdroj: Dmitry Kochetkov / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Americká krátkosrstá kočka je charakteristickou kočkou ulice a venkova. Do Severní Ameriky se dostala zřejmě již s prvními anglickými osadníky v 17. století. V USA se velmi dobře přizpůsobila novému stylu života, klimatu i společnosti člověka. První kočkou, která byla uznána za oficiální plemeno v roce 1904, byl jedinec Buster Brown, je výsledkem křížení americké domestikované kočky a britského kocoura.

Značný boom zažily americké krátkosrsté kočky ve 30. a 40. letech minulého století, kdy se pravidelně účastnily výstav ve Spojených státech amerických. Prosadily se ale také na evropském území a na zde pořádaných výstavách. I díky tomu se postupně proslavily a netrvalo dlouho a americká krátkosrstá kočka, známá též jako american shorthair, byla uznána i evropskou asociací WCF.

Organizací FIFe ovšem nebylo plemeno dosud uznáno a je pravdou, že u evropských chovatelů není tolik frekventované jako ve Spojených státech amerických.

Stavba těla, popis

Americká krátkosrstá kočka dosahuje střední velikosti a dobrého osvalení těla. Nohy jsou také střední délky. Hlava je kulatá, masivní a se širokou lebkou. Nos je kratší, ovšem o něco delší než u krátkosrstých koček anglického původu. Charakteristická je rovněž silná stavba čelistí. Čenich má tvar čtverce, brada je výrazná.

Uši jsou spíše malé, široce nasazené, na špičkách si u nich můžete povšimnout lehkého zakulacení. Oči jsou kulaté a velké, široce otevřené, posazené daleko od sebe. Jejich výraz bývá často velmi ostražitý, barva pak závisí na barvě srsti, většinou se však jedná o odstíny zelené, žluté a měděné. Někdy se mohou vyskytnout bílí jedinci s modrýma očima, či dokonce různooké kočky.

Srst je krátká a hustá, se značně tvrdou texturou, která je výsledkem drsných klimatických podmínek na severu USA. V průběhu zimy je o něco hustější a delší než po zbytek roku.

Zbarvení

Zbarvení srsti je v podstatě totožné se zbarvením evropské domácí kočky. Americká krátkosrstá kočka je naturální plemeno amerického kontinentu, proto je chována především v přírodních barvách. Nejběžnější zbarvení jsou:

 • Černé mramorování
 • Tygrování
 • Stříbřitá kresba
 • Černá
 • Červená
 • Želvovinová
 • Kombinace s bílou skvrnitostí
 • Bílá
Zdroj: 王 文普 / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Svým charakterem i zevnějškem je americká krátkosrstá kočka podobná evropské krátkosrsté, ale určité rozdíly se zde přece jenom najdou. Americká varianta je především hravější, velmi ráda šplhá po stromech i po umělých pomůckách. Hračky jsou pro ni velmi důležité, podobně jako zábava se svým pánem.

Plemeno lze označit za velmi inteligentní, a také proto je vhodné k dalším zvířecím druhům nebo k jiným kočkám ve vaší domácnosti. Děti budou americkou krátkosrstou kočku milovat, protože je doslova stvořena k mazlení a je prototypem domácího miláčka.

Tato kočka se většinou poměrně dobře snese také se psy. Dožívá se vysokého věku a není sužována tolika chorobami, jako je tomu u jiných koček. Dalo by se říct, že překypuje zdravím a radostí ze života a dokáže tyto vlastnosti přenášet také na svého majitele.

Březost, koťata

 • Délka říje: 7-14 dní
 • Délka březosti: cca 63 dní
 • Počet koťat: 3-6

Výchova, péče

Kartáčování srsti není nutno provádět často, stačí jednou za týden i jednou za 14 dní. K tomu připojte semišový hadřík a srst přetřete pro zvýšení lesku. Toto plemeno vyžaduje dostatek pohybu a okolního prostoru.

Americká krátkosrstá kočka potřebuje herní pomůcky jako žádná jiná. Můžete jí pořídit šplhací stromy a v takovém případě nemusí mít až tolik pohybu v přírodě. Neuškodí ani pohodlný pelíšek spojený se škrabadlem, na kterém si obrousí drápky. Různé míčky na provázku a podobné hračky jsou téměř povinností.

Tipy, zajímavosti

Tvrdost srsti americké krátkosrsté se může do jisté míry měnit v závislosti na prostředí a klimatu. Velký rozdíl nastává především v zimních a letních měsících.

Tip: Prohlédněte si i další kočičí plemena a poznávejte život koček.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama