Americká hrubosrstá kočka: skutečná „Američanka“

Fotografie: americká hrubosrstá kočka
Zdroj: Ömer Faruk Güler / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Některé prameny uvádějí, že první hrubosrsté kočky se objevily v ulicích vybombardovaného poválečného Londýna, ovšem po válce se vytratily. Další kotě s hrubou srstí, kocourek Adam, se narodilo až v roce 1966 na farmě ve Veroně ve státu New York. Majitel následně zkřížil tohoto jedince s kočkou ze stejného vrhu, a narodila se dvě hrubosrstá koťata. Zde byl položen základ chovu plemene americká hrubosrstá kočka, jehož název byl odvozen překvapivě od hrubosrstého teriéra.

Americké organizace uznaly tohle zajímavé plemeno v roce 1978. Mimo svou zemi původu se ale kočka vyskytuje spíše výjimečně, proto ji FIFe zařazuje do neuznaných plemen. Ve Spojených státech amerických se honosí názvem American Wirehair.

Stavba těla, popis

Americká hrubosrstá kočka je mutací americké krátkosrsté. Proto jsou tedy všechny tělesné proporce shodné s tímto výchozím plemenem, samozřejmě s výjimkou vzhledu srsti. Celkové proporce těla jsou silné a svalnaté. Kočka dosahuje střední velikosti, má kulatou a masivní hlavu. Nos je krátký a čenich spíše ve tvaru čtverce. Brada je silná. Uši jsou menší, široce nasazené, s lehce zakulacenými špičkami.

Oči jsou velké a kulaté, široce se otevírají, jsou posazené daleko od sebe, přičemž jejich zbarvení by mělo být jasně žlutooranžové.

Ocas má délku úměrnou tělu, u kořene dosahuje větší šířky, postupně se zužuje a je tupě zakončený. Srst je krátká, pružná a hrubá, každý jednotlivý chlup je výrazně zvlněný a na špičce zahnutý. Hmatové chlupy jsou rovněž zvlněné.

Zbarvení

Americká hrubosrstá kočka se chová především ve Spojených státech v rozličných barevných variantách shodných s podobami americké kočky krátkosrsté. Nejsou povoleny variety jako čokoládová, liliová, skořicová, plavá, či variety se siamskými odznaky. Nejčastější barvy jsou:

 • Černá
 • Červená
 • Modrá
 • Krémová
 • Čokoládová
 • Želvovinová
 • Stříbrné skvrny
 • Bílé skvrny
Zdroj: Ömer Faruk Güler / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Americká hrubosrstá kočka miluje pohodlí a velice ráda lenoší. I proto si velmi ostražitě hlídá své teritorium a k nevítaným návštěvníkům se chová dost dominantně, občas dokonce až arogantně či agresivně. Podle doložených informací si také pečlivě hlídá svou smečku.

Většina těchto koček však vyžaduje komfort, rády se mazlí a nechají se hladit. Ovšem najdou se i jedinci, kteří dávají přednost lovu. Za normálních okolností jsou americké hrubosrsté kočky inteligentní zvířata se značnou schopností přizpůsobit se různému prostředí, stejně jako společnosti ostatních koček a domácích zvířat. Velmi dobře se snáší také s dětmi.

Obecně se dá říct, že je americká hrubosrstá kočka přátelská a dobře se hodí do početné rodiny. Většinou se chová klidně, jen výjimečně se najdou nervózní či agresivní jedinci. Hlasově se projevuje jen zřídkakdy. Vyžaduje dostatek pohybové aktivity a her a ráda šplhá v podstatě po čemkoliv.

Březost, koťata

 • Délka říje: 7-14 dní
 • Délka březosti: cca 63 dní
 • Počet koťat: 3-4

Výchova, péče

Jakoby krepované chlupy americké hrubosrsté kočky působí drátovitě a jsou na dotek velice hrubé, po pohlazení se vrací na původní místo. Většina chovatelů doporučuje srst občas kartáčovat kartáčem s jemnějšími štětinami, pročesávání by mělo být jen mírné.

Tyto kočičky jsou nesmírně hravé, a tak by jim měl správný chovatel pořídit kvalitní hračky, šplhací pomůcky nebo škrabadla, zvláště v těch případech, kdy nemá kočka snadný výběh ven a možnost překonávat přirozené překážky. Koupání není nezbytné, snad jen tehdy, když se blíží výstava, ale i v tom případě koupejte raději alespoň týden před akcí, aby se stihly chlupy vrátit do správné polohy.

Tipy, zajímavosti

Tohle čistě americké plemeno kočky bylo vyšlechtěno na základě náhodné mutace struktury srsti, kterou způsobuje dominantní gen Wh. Aby nedocházelo k opakované příbuzenské plemenitbě, byly k chovu využívány hlavně americké kočky krátkosrsté.

Tip: Hledáte si kočičího mazlíka? Podívejte se i na další plemena koček a vyberte si tu, která se k vám bude hodit nejvíce.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama