Zmije růžkatá: nenápadný predátor se smrtelným jedem

Zdroj: Coroiu Octavian / 123RF.com

Reklama

Zmije má nos, který vypadá jako růžek

Zmije růžkatá (Vipera ammodytes) je jedovatý had. Je pravděpodobnější, že se s ní setkáte na dovolené v jižních krajích než v našich koutech. I tak je užitečné vědět, jak postupovat v případě, když se stanete obětí jejího jedu. Zmije růžkatá svou mohutností patří k jedné z největších žijících zmijí v Evropě. Samotné pojmenování zmije je odvozeno od charakteristického nosu připomínajícího růžek.

Had s klikatou kresbou na těle

Zmije růžkatá se hojně vyskytuje ve státech jižní Evropy (Itálie, Španělsko, Francie). Můžete se s ní setkat také na Balkánském a Arabském poloostrově. Tento had vyhledává skalnatá místa v kopcích a lesích. Nepohrdne ani zídkou na prosluněném místě či pískem, do kterého se s oblibou „zavrtává“ – odtud plyne i latinské přízvisko „ammodytes“. Zmije obývá rozmanité biotopy. Můžete na ni narazit prakticky kdekoliv. Zmije růžkatá má trojúhelníkovou hlavu a štíhlý krk. Na jejím těle lze pozorovat přibližně 22 řad šupin. Zmije růžkaté se v přírodě vyskytují hned v několika zbarveních. Samci jsou většinou stříbrní až tmavě šedí. Samice disponují odstínem od matně šedé k hnědé nebo červené. Každá zmije má na svých zádech tmavou klikatou hřbetní kresbu. Dosahuje délky až kolem 85 centimetrů.

Zdroj: Gagiu Stelian / 123RF.com

Lovení kořisti a potrava zmije

Tento živočich je nelítostným travičem. Jako mládě loví drobné ještěry. V dospělosti si s oblibou pochutná na hlodavcích a ptácích. Člověka cíleně nenapadá. Útočí pouze v případech, kdy se cítí v ohrožení. Pak se stává rychlou a hbitou. Hlasitě syčí, nafoukne se, stočí a zasáhne svého protivníka. Zmije růžkatá klame svým tělem. V běžném režimu se pohybuje pomalu a opatrně. Je trpělivá. Vyčkává. Na lov vyráží ve dne (poté, co si odpočine na pálivém slunci) a za soumraku.

Smrtelné uštknutí od jedovatých zmijí

Kousnutí zmijí růžkatou je smrtelné a může na životě ohrozit i člověka. Záchranou při setkání se zmijí může být její plachost. Zmije růžkatá má v horní čelisti ukryté dva tzv. solenoglyfní jedovaté zuby. Pokud se nechystá zaútočit, jsou zuby skloněny dozadu. Při kousnutí se naopak aktivně vztyčí. Látky obsažené v jedu zmije růžkaté způsobují rozklad krevních buněk. Pokud zmije uštkne, zasažené místo pravděpodobně opuchne a otok se bude dále rozšiřovat. Zmijí jed může způsobit poruchu srážlivosti krve a vést až k vnitřnímu krvácení. Uštknutí je důležité nepodcenit. Poskytněte proto první pomoc a ihned vyhledejte lékaře.

Tip: Prohlédněte si i další živočichy, s kterými se můžete setkat na našem území.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama