Historie plemene
Roku 1960 se jisté americké chovatelce Dorothy Hinds Daughertyové narodilo ve vrhu několik koťat, která vykazovala bílé tlapky a specifické odznaky na těle. Zpočátku se ovšem tato varieta domácích koček příliš nezdála chovatelům z různých koutů světa a byla pojmenována jako experimentální plemeno. Ke změně došlo v roce 1983, kdy byla snowshoe uznána chovatelskou organizací CFF. Je výsledkem křížení siamky a americké krátkosrsté kočky.
Tato rasa byla ovšem uznána také ve Spojených státech amerických, a to největší zdejší chovatelskou organizací CFA. Pokud hovoříme o zřejmě nejvýznamnější organizaci chovatelů FIFe, ta uznala snowshoe, tuto velmi zajímavou kočku, až v roce 2004. V Česku není chov těchto koček příliš rozšířený, můžeme se setkat jen s několika ojedinělými chovateli, kteří se do nich ovšem záhy zamilovali.
Stavba těla, popis
Tělo snowshoe je střední velikosti a jeví se na první pohled velice elegantně, navíc disponuje dobrým svalstvem, pružností a silou. Hlava má tvar zaobleného klínu, lícní kosti jsou posazené poměrně vysoko a nos je rovný. Zadní končetiny jsou o něco delší než přední a disponují kvalitním svalstvem, přední jsou rovněž velice pružné a svalnaté. Pokud zmíníme tlapky, tak u těch je jasně zřetelná oválnost a samozřejmě jejich stylové bílé krytí v podobě jakýchsi ponožek.
Uši jsou ve spodní části širší, pozvolna se zužují do lehce zaoblených konečků, na kterých můžete vidět jemné koncové štětinky. Ocas dosahuje střední délky, je rovný a postupně se zužující do poměrně výrazné špičky, která připomíná štěteček.
Oči mají tvar vlašského ořechu a jsou většinou jasně modré, jejich barva by měla být zářivá a jasná. Kočky snowshoe by neměly mít některé znaky, které nalezneme u siamských koček, ty jsou považovány za chybu a takové jedince pak nelze vystavovat.
Zbarvení
U koček snowshoe je nejdůležitější pěkné ztvárnění botiček na spodních částech končetin, které vlastně daly plemenu i jeho pojmenování. Botičky mají bílou barvu, jinak je tělo zbarveno akromelanicky. Nos je buď bílé barvy, nebo v barvě odznaků. Pro výstavní účely se většinou hodí málo jedinců z vrhu, což je dáno tím, že bílá skvrnitost není vždy zděděna ve standardní formě.
Uznány jsou všechny barevné varianty s odznaky.
Tip: Dopřejte vašim čtyřnohým chlupáčům přírodní péči od Energyvet.

Charakteristické vlastnosti
O snowshoe se traduje, že je to klidná a inteligentní kočka, která se dokáže dobře přizpůsobit prostředí. Je vhodná do bytu i do většího domu, klidně ji můžete vypustit ven a nechat ji dovádět. Případně zajistěte překážky v interiéru a této kočce dejte dostatek tréninku, aby nezlenivěla.
Kočky snowshow jsou kamarádské a mazlivé, tolerují i nevhodné zacházení dětí. Dobře se snáší s dalšími zvířaty v domě, snad s výjimkou psů. To ale neplatí, pokud jsou na ně navyklé od mládí.
Plemeno snowshoe si oblíbíte také pro jeho krásné ponožky či botičky, které nejlépe vyniknou v kontrastu s tmavším zbarvením nohou.
Březost, koťata
Koťata se někdy rodí s nestandardním zbarvením pacek.
- Délka říje: 7-14 dní
- Délka březosti: cca 63 dní
- Počet koťat: 3-8
Výchova, péče
Vzhledem k tomu, že srst snowshoe je krátká, není příliš náročná na údržbu. Česání bude stačit jednou týdně, kromě něj musíte ovšem tu a tam zkontrolovat čistotu uší. Pokud zajistíte kvalitní škrabadla, nemusíte se starat ani o délku drápků, kočka si je bude obrušovat sama.
Tipy, zajímavosti
K prvnímu zkřížení, jehož výsledkem byla kočka s bílými ponožkami, došlo pravděpodobně v Německu. Odtud si pak vzala vzor americká chovatelka Daughertyová, která celý chov výrazně posunula a podařilo se jí vychovat větší počet výstavních jedinců snowshoe s krásnými bílými botičkami.
Tip: Také další plemena koček mají zajímavé vlastnosti a chování.