Historie plemene
Francouzské pojmenování pro pudla caniche vzniklo spojením slov chien canard, které označují plemeno určené k lovu kachen. Nejbližší příbuzní pudla, tedy francouzský barbet a německý šňůrový pudl, byli takovými loveckými specialisty ještě na začátku 19. století. Tato psí plemena vznikla zkřížením starodávných slídičů, keltských honičů a dokonce také psů ovčáckých. Svědčí o tom mimo jiné znaky jako typická srst komondora nebo bergamského ovčáka.
Již po roce 1800 se stal pudl žádaným salónním plemenem a oblíbenou „hračkou“ v rukách honosných dam. Postupně se zjemňoval jeho charakter, chovatelé se rovněž více zaměřili na dokonalou úpravu srsti. Také byly ustaveny velikostní i barevné rázy, postupně se vyvinuly standardní znaky. V současnosti známe čtyři velikostní a pět barevných variant tohoto typického společenského plemene.
K první standardizaci plemene došlo v Německu v roce 1904, jednalo se konkrétně o pudla velkého, královského.
Stavba těla, popis
Tělo má dokonale elegantní proporce, jeho délka obvykle přesahuje kohoutkovou výšku. Hlava je ušlechtilá, v přímých liniích a s pohlednými proporcemi. Nos je výrazný a dobře vyvinutý. Mozkovna tohoto psa je ideálně tvarovaná. Mírné nadočnicové oblouky jsou kryté delší srstí.
Oči jsou posazené v linii stopu, lehce sbíhají šikmo. Jejich tvar je mandlovitý. Barva očí je u hnědých pudlů jantarová, u ostatních variant pak černá nebo sytě hnědá. Uši jsou dost dlouhé a zavěšené. Přiléhají k lícím a mají plochý tvar, jejich pokrytí srstí je výrazné. Zuby jsou silné, s normálně uzavřeným skusem.
Hrudní končetiny jsou velmi dobře osvalené, elegantní, jejich kosti jsou velmi silné. Pánevní končetiny působí při pohledu zezadu rovnoběžně a mají dobře osvalená stehna. Tlapky dosahují spíše menších rozměrů, jsou pevně uzavřené, se silnými polštářky. Ocas nese pudl vysoko, asi ve výši beder.
Srst pudla se vlní a kadeří, při správné péči je velmi jemná na dotek a dosahuje značné hustoty.
Typ | Výška v cm |
Kohoutková velikost velkých pudlů | 45-50 cm |
Kohoutková velikost středních pudlů | 35-45 cm |
Kohoutková velikost trpasličích pudlů | 28-35cm |
Kohoutková velikost toy pudla | do 28 cm |
Zbarvení
- Hnědé
- Bílé
- Stříbrné
- Aprikot
- Černé
Charakteristické vlastnosti
Mezi jednotlivými velikostními variantami pudla jsou rozdíly, například v temperamentu, spotřebě krmiva a náročnosti na péči o srst, zaměřme se proto hlavně na variantu nejvíce rozšířenou, tedy velkého pudla. Je nesmírně temperamentní a miluje pohyb, stejně jako má rád společnost člověka a malých dětí. Poměrně rád plave a obecně se dá považovat za plemeno hravé.
Pudl, ať už hovoříme o velkém nebo trpasličím, je rodinným a společenským psíkem, s dobrou poslušností. Především v případě velkého pudla hovoříme také o snadné výchově a výcviku. Je to dáno ochotou pro jakoukoliv aktivitu, stejně jako vysokou inteligencí.
Pudlové se dokážou velice dobře přizpůsobit prostředí i povaze chovatele a pána a vždy jsou skvělými kamarády. Nesmíme zapomenout ani na jejich výtečnou schopnost hlídat a hlásit přítomnost vetřelce. Královský, tedy velký pudl, se dožívá nejvyššího věku z pudlích plemen, může žít až 18 let.

Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: 3-7
Výcvik, péče
Výcvik velkého pudla není až tolik náročný, u menších plemen to pak může být trochu horší. V podstatě platí, že čím menší varieta pudla, tím je hůře zvladatelný. To ale neznamená, že by byla menší plemena zcela nezvladatelná.
U všech pudlů si vyžaduje největší pozornost krásná srst, která roste docela rychle a musí se dosti často pročesávat. Kromě česání je nezbytné také pravidelné stříhání. Pudlíci nelínají. Neuškodí ani občasná koupel, která srst zjemní a usnadní péči o ni. Nutné je rovněž čištění uší a zvukovodů, ve kterých se usazuje maz.
Využití plemene
Plemeno pudl se nejdříve využívalo k lovu kachen a drobné zvěře, po čase se z něj ale stal čistě společenský pes, se kterým je zábava a neustále chce být středem pozornosti. Trpasličí plemena si oblíbily dámy celebrity a rády se s nimi ukazují v té nejhonosnější společnosti. Pudl je ideální na různé soutěže agility a samozřejmě je to krasavec, který vždy zaujme na výstavách.
Zajímavost
Především v 19. století se pudlové všech velikostí objevovali také v cirkusech, kde předváděli neuvěřitelné akrobatické kousky. I dnes jsou využíváni k těmto účelům, mnohem více než v cirkusu však baví v rodinném kruhu.
Tip: Porozhlédněte se víc a navštivte naši rubriku plemena psů, kde najdete spoustu menších i větších psích ras.