Pekingský palácový psík: malý odvážný lvíček

Fotografie: pekingský palácový psík
Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Zvěsti o malých „lvích psících“ se datují již od 6. století našeho letopočtu, kdy si čínský císař vozil v sedle svého koně malého psa, který měl chundelatý zjev. Dále pak panovník Kou-tzu z dynastie Tchang údajně vlastnil dva tyto psy o velikosti nanejvýš 15 centimetrů. Vypráví se o tom, že je obdržel jako dar z Tibetu.

A právě v Dalajlámově zemi můžeme hledat prapůvod pekingských palácových psíků, jimž se u nás říká také pekinézové. Původně sloužili jako hlídači v klášterech, dokonce poháněly svým pohybem modlitební mlýnky tibetských mnichů.

Současná podoba pekinézů se ustálila v letech 1820 až 1850, kdy nastal rozvoj chovu novodobého plemene, ovšem hovoří se také o velkém progresu za vlády čínské císařovny Tzu-Hsi, která žila až do začátku 20. století. Zřejmě první známou majitelkou tohoto malého plemene na evropském území byla královna Viktorie.

Stavba těla, popis

Tělo pekingského palácového psíka je malého vzrůstu, krátké, s pružnými žebry a výrazným pasem. Hrudní končetiny jsou krátké, silné a těžké vzhledem k velikosti psa. Pánevní končetiny jsou pak o něco lehčí, ale dostatečně pevné, s dobrým tvarováním a těsným postojem. Kravský postoj se ale vyskytuje jen velmi výjimečně.

Pekingský palácový psík má poměrně velkou a širokou hlavu, s placatým nosem. Nozdry jsou velké a otevřené, s černou barvou, čenichová partie je rovněž dost široká. Oči těchto menších psů jsou kulaté, jasné, tmavě lesklé. Uši mají tvar srdce a jsou nasazené v linii mozkovny, těsně při lebce.

Zuby pekinéze jsou poněkud skryté v tlamě, dolní čelist se jeví jako velice pevná. Krk je krátký a téměř neviditelný, ovšem ve skutečnosti dost silný. Ocas je nasazený vysoko, pevně nesený a lehce zatočený přes hřbet do strany. Je výrazně osrstěný.

Srst je po celém těle dlouhá a rovná, za rameny tvoří bohatou hřívu. Svrchní srst lze označit za hrubou, povšimnout si můžete také silné podsady. Nejvíce je srst bohatá na uších, na zadních stranách nohou, na prstech a na ocase.

  • Váha psa: ideálně 5 kg
  • Váha feny: ideálně 5,5 kg
  • Pekinéz žije 12-14 let

Zbarvení

Všechny barvy a znaky jsou povolené, výjimku tvoří jen čistě bílá, tedy albín, a játrově hnědá.

Charakteristické vlastnosti

V povaze pekingského palácového psíka je cosi tajemného, co pochází z orientu, k lidem se ovšem chová velice laskavě a mile. K cizím lidem se pekingský palácový psík staví zpočátku nedůvěřivě, je rezervovaný a dokáže zaplnit celou místnost svým pohybem, a to i přesto, že není právě nejrozměrnější. Přitom ale není náročný na velké plochy, postačí mu jen výběh v pokoji vašeho bytu či domu. Jinak řečeno, jedná se o typického pokojového psa.

Hned zpočátku si všimnete značného sebevědomí těchto psíků, mnohdy přerůstající až v drzost. Když je ale budete správně vychovávat, nemělo by se to stát. Kupodivu není pekinéz nijak uštěkaný, projevuje se klidnou povahou a rozvahou, na druhou stranu je ale smělý a odvážný. Bývá učenlivý a chápavý k povelům, i když někdy se může projevovat určitou svéhlavostí.

Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Pekingský palácový psík je dost náročný na čas a péči jeho majitele, zvláště pokud budeme hovořit o srsti a jejích úpravách. V podstatě každý den byste se měli věnovat kartáčování a vyčesávání, zejména pak na břišních partiích a mezi nohama. Pro srst se dobře hodí různé speciální přípravky pro zlepšení jejích kvalit.

Výcvik by měl být stejně důsledný jako péče o srst, hlavním cílem chovatele by pak mělo být naučit psa poslušnosti. Jeho inteligence je značná, takže když bude chtít, naučí se i nečekané.

U pekinézů je také podstatné sledovat délku drápů a případně je přistřihnout, nezbytná je také kontrola délky chlupů mezi prsty tlapek.

Využití plemene

V úvodu jsme již zmínili původní využití pekingských palácových psíků v chrámech tibetských mnichů. Ještě o něco později sloužili jako honosná ozdoba významných čínských vládců a byli skoro posvátní. Jen vybraní mohli vlastnit tohoto „lvího psa“. Dnes se těší pekinéz veliké oblibě v domácnostech, kde se dokáže zabavit, ale také je mu třeba věnovat hodně času.

Zajímavost

  • Pokud vezmete tohoto malého psa do náručí, budete poněkud překvapeni jeho váhou, která je vyšší než by se dalo očekávat.

Tip: Máme pro vás přiravena i další zajímavá plemena psů, stačí si vybrat.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama