Historie plemene
Německý ovčák je plemeno, které bylo oficiálně uznáno v roce 1899, jak jinak – v Německu. Zde původně sloužil opravdu jako pastevecký pes a hlídač stád. Z Německa se pak začal velmi rychle šířit v podstatě do celého světa. Velmi dobře se osvědčil rovněž v Anglii a severských zemích nebo v USA. Německý ovčák je dnes považován za jednu z nejrozšířenějších, ale také nejoblíbenějších psích ras a není divu, je totiž velmi učenlivý, odvážný, věrný, vytrvalý a svědomitý, což z něj činí dokonalého hlídače.
Pro svůj odvážný charakter byli ovčáci používáni také ve válkách, nejvíce pak ve 2. světové, kde zachránili mnohé lidské životy.
Stavba těla, popis
Tělo ovčáka je poměrně robustní a svalnaté. Hlava je velká a protáhlá se vztyčenými slechy, krk má rovněž silnou konstituci. Trup dosahuje délky asi 150 cm, v kohoutku je výška cca 60 cm. Nohy jsou k tělu přiměřeně dlouhé. Osrstění bychom mohli označit za delší, ovšem některé variety plemene se vyznačují také kratší srstí.
Zbarvení srsti může být dosti variabilní, od základní hnědé, černé a béžové až po mnohé rozmanité kombinace. Nejčastěji se jedná o kombinaci béžové a černé.
Celková kostra je velmi pevná s výrazným a silným svalstvem. Dlouhý huňatý ocas bývá v klidu svěšený dolů, při vzrušení se napřimuje. Tlapky ovčáka mají kulatý tvar.
Pes je větší než fena, celkově se vyznačuje svalnatější stavbou těla. Váha německého ovčáka se pohybuje v rozmezí 20-40 kilogramů, kdy pes je o 5-10 kg těžší než fenka.
Německý ovčák se dožívá v průměru 12 let.
Charakteristické vlastnosti
V čem je německý ovčák nejlepší? Už jsme zmínili, jakým je výtečným hlídačem, k tomu potřebuje dostatek věrnosti pánovi, odhodlanosti či odvahy a samozřejmě také dokonalou kondici. Ta je u tohoto plemene vskutku na vysoké úrovni, řadí se k těm nejvíce vytrvalým.
Ovčáci jsou velmi dobře učenliví a poslušní, pokud je cvičí zkušený chovatel. Tento psí kamarád se hodí do každého prostředí, dokonce i do města, dokáže se výborně přizpůsobit. Také umí velmi dobře odolávat různým nástrahám klimatu, tedy chladu, extrémním rozdílům teplot i nadměrné vlhkosti.

Březost
- Hárání trvá 3 týdny
- Krytí je možné od 10. dne hárání
- 58-70 dní je fenka březí
- Ve vrhu bývá 6-12 štěňat
Výcvik
U německého ovčáka je ideální začít ve 4. měsíci života a nejintenzivněji cvičit až do věku 1 roku. Fena je většinou poněkud tvárnější a dá se s ní lépe pracovat, zatímco na psa je třeba „tvrdší ruku“. Obecně však lze říci, že ovčák je velmi učenlivým plemenem, je vhodný k výcviku, dokáže se naučit i náročnější povely a zdolá i těžké překážky.
Využití plemene
Němečtí ovčáci jsou považováni za perfektní služební psy a využívají se v mnoha odvětvích, kdy pomáhají zachraňovat životy nebo třeba hledají drogy či jiné nebezpečné látky a objekty. Nejvíce jich najdeme u policistů, vojáků a záchranářů. V Česku tohle plemeno již velmi zdomácnělo a stále patří k těm nejoblíbenějším.
Nelze opomenout ani přínos ovčáka pro zdravotně postižené. Patří k oblíbeným plemenům slepců, ale také lidí s jinými tělesnými handicapy.
V rodině bude německý ovčák vzorným hlídačem, ale také navždy věrným přítelem, který velmi dobře snáší také děti. Zajímavé je, že si většinou najde jednoho z rodinných členů, kterého má ze všech nejradši a dává mu tak trochu přednost. Chrání a hlídá ovšem celou rodinu a také váš drahocenný majetek.
Když ovčák zaštěká svým drsným hlasem, zloději si velmi rychle rozmyslí lup.
Zajímavost
Do velké obliby se znovu dostává rasa československý vlčák. Vznikla zkřížením karpatského vlka a německého ovčáka a používala se především ke strážení hranic.
Tip: Přečtěte si o chovu a povaze dalších psích plemen a vyberte si k sobě toho nejlepšího parťáka.
Standard č. 166
FCI skupina I. – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká