Neapolský mastin: majestátní pes, který vás zaručeně ohlídá

Fotografie: neapolský mastin
Zdroj: Christian Mueller / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Munera gladiatorum, tedy zápasy zvířat, se konaly již roku 264 před naším letopočtem v Římě. A pro tuto „vzrušující“ podívanou byli již poměrně záhy využíváni i dogovití psi velkého vzrůstu, kteří se dostali na Apeninský poloostrov pravděpodobně v souvislosti s vojenskými výboji římské armády do Malé Asie, kde takzvané molosské dogy byly používány již dlouhá staletí, a to pro válečné a lovecké účely. Dokazuje to mnoho vyobrazení, ale také známý reliéf královského lovu na dvoře Aššurbanipala z poloviny 7. století před naším letopočtem. Traduje se, že neapolský mastin byl pojmenován samotným Dantem Alighieri.

Psi tohoto typu se ovšem vyskytovali na více místech než pouze v Neapoli, známý je například benátský mastin, ve Francii se pak až do současnosti dochovala bordeauxská doga, ve Španělsku zase pyrenejský mastin. Všechna tahle plemena ale byla poměrně dost vzácná, rozmach jejich chovu přišel až v 80. letech minulého století.

Stavba těla, popis

Tělo neapolského mastina je mohutné, s obdélníkovým rámcem, celkově se vyznačuje svalnatostí a mnoha „faldy“ kůže. Hrudní končetiny jsou pevné, rovné, mají mohutné kosti a svalnatá zápěstí. Pánevní končetiny jsou rovněž velice robustní a pevné, se širokými stehny a silnými svaly, hlezna jsou velmi dlouhá. Tlapy těchto psů jsou kulaté, s klenutými a dobře sevřenými prsty a tuhými polštářky.

Hlava je krátká, široká v lícní partii a plochá mezi ušima. Čenichová partie je dost masivní a kvadratická, nos je vždy zbarvený podle srsti. Oči neapolského mastina jsou posazené daleko od sebe, rovněž hodně hluboko, jsou téměř kulaté a zbarvené v tmavším odstínu než je tomu u srsti.

Uši jsou poměrně malé a mají trojúhelníkový tvar. Zuby září bílou barvou, ale také svou pravidelností v mohutných čelistech. Disponují nůžkovým nebo klešťovým skusem.

Ocas je silný, v klidu šavlovitě visí, v akci je nesený ve vodorovné poloze. Srst těchto velkých psů je krátká, tvrdá a drsná, ve stejnoměrné délce, která činí nejvýše 1,5 cm. Samotná kůže je tlustá, volná, a tvoří mnoho záhybů po celém těle, nejvíce v oblasti hlavy a krku.

  • Kohoutková velikost psa: 65-75 cm, hmotnost: 60-70 kg
  • Kohoutková velikost feny: 60-68 cm, hmotnost: 50-60 kg

Zbarvení

  • Šedé
  • Olověně šedé
  • Černé
  • Hnědé
  • Plavé
  • Rezavě červené – jelení
  • Je přípustné rovněž žíhání

Charakteristické vlastnosti

Neapolský mastin se řadí k hrdým a velikým psům, jejichž přítomnost působí majestátně, může z nich jít i strach. A zvláště když zaštěkají, tak jsou opravdu velmi dobře slyšet, jejich hlas je hluboký a výrazný. Tohle plemeno ale vyžaduje velmi kvalitní péči, a to nejlépe celé rodiny, součástí které se v podstatě stává neoddělitelnou. Je to plemeno věrné, na druhou stranu může být dominantní, což je dáno bojovou historií.

Neapolští mastinové jsou velmi dobří a ostražití hlídači, dokážou zarytě bránit majetek svého pána a samozřejmě také všechny rodinné členy, se kterými žijí. Je pro ně ale také příznačný klid a pohodová inteligence. V případě ohrožení se však můžou proměnit v urputné obránce a bojovníky, kteří neznají slitování.

Na první pohled nemotorný a obézní pes není v tomto případě vůbec tak pomalý a svou rychlostí dokáže překvapit. Rád si ale odpočine ve stínu stromu, nebo dokonce v interiéru, kde při správném vychování nedělá potíže.

Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Výcvik a výchova neapolských mastinů nejsou tak úplně jednoduché a je třeba mít pevnou ruku i dostatek zkušeností. Na pohyb nejsou tito psi až tak nároční a rádi se pohybují v kruhu lidské rodiny, kotcem či boudou se jim však rozhodně nezavděčíte.

S lidskou rodinou by se měl tento veliký pes sžívat již odmalička, a to i s dětmi, ke kterým se v takovém případě nebude nikdy chovat agresivně. Péče o krátkou srst zde není náročná, je to ale vykompenzováno velkou náročností na zdravotní péči, která je pochopitelně také drahá. A platí to i pro krmení.

Samotný výcvik by neměl být zbytečně tvrdý, ale dostatečně důsledný, nebojte, mastinové jsou velmi učenliví psi a jejich chytrostí budete až překvapeni.

Využití plemene

Neapolský mastin se v minulosti objevoval v arénách jako pes bojový, stejně skvěle se ale cítil a dodnes cítí jako lovec. Stále více se ovšem stává rodinným mazlem značné velikosti, který bude trpělivý, zároveň ale ostražitý při hlídání domu a pozemku.

Zajímavost

Nepolskému mastinovi hrozil ve dvacátém století dokonce zánik, naštěstí se po válce podařilo cílenou plemenitbu obnovit a zachovat tohoto majestátního psa, který se ničeho nebojí.

Tip: Pokud hledáte nového čtyřnohého přítele, navštivte naši rubriku plemena psů a vyberte si.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama