Maltézáček: chundelaté štěstí do rodiny

Fotografie: maltézáček
Zdroj: Tetiana Chugunova / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Už v prvním století před naším letopočtem byl v oblasti Melite na Sicílii, ale také samozřejmě na Maltě, známý maltézský pes, dnes již u nás pojmenovaný maltézáček. Svou dlouhou a krásnou srstí a veselou povahou byl skutečně nezaměnitelný, a zřejmě i proto byl zaznamenán také na uměleckých artefaktech, například na prastarých římských vázách i jiných nádobách. O maltézáčkovi se zmiňuje také Strabón ve svých poznámkách.

Není tedy moc pochyb o tom, že maltézáček se dostal do oblasti Středomoří díky šíření antické kultury a moci, a že jeho původ sahá až k asijským ovčáckým psům. Jeho východními příbuznými jsou pak kupříkladu lhasa apso nebo ši-tzu. Tohle plemeno ovšem samotné ovlivnilo další psí rasy, kupříkladu bišonky, kadeřavé bišonky či boloňské psíky.

Ještě na konci 18. století byli maltézáčci, podobně jako boloňáčci, považováni za jedno plemeno.

Stavba těla, popis

Trup těchto psíků je o něco delší než kohoutková výška, záď je pak lehce spáditá. Hrudní končetiny disponují zaúhlenými lopatkami a rovnými předloktími. Pánevní končetiny jsou svalnaté, bohatě osrstěné a mají silné kosti. Tlapy jsou okrouhlé, s dobře klenutými prsty, kryté dlouhou srstí, a to i mezi prsty.

Hlava má horní linie mozkovny a nosního hřbetu rovnoběžné, nos je okrouhlý a zcela černý, nosní hřbet je také rovný, krytý velice dlouhým osrstěním. Velmi výrazný je stop.

Oči maltézáčků jsou především velice živé a vyzařují inteligentní výraz. Jejich tvar je okrouhlý a mají výrazně tmavou barvu. Uši dosahují trojúhelníkového tvaru a ploše přiléhají k hlavě. Mají dost širokou základnu a jsou nasazeny vysoko. Zuby jsou bílé, s dobře vyvinutým nůžkovým skusem. Ocas se může pyšnit velice bohatým krytím srstí, je silný v kořeni a na konci jemně zakončený. Zatočení ocasu je přípustné pouze v jednom oblouku.

Srst je hustá, lesklá, dlouhá, s hedvábnou konzistencí, která je velice příjemná na dotek.

  • Kohoutková velikost psa: 20-26 cm
  • Kohoutková velikost feny: 18-23 cm

Zbarvení

Barva maltézáčků je čistě bílá, světle slonovinový nádech je povolený, podobně jako nádech dooranžova.

Charakteristické vlastnosti

Maltézáček patří k přátelským až mazlivým psům, kteří vyhledávají různé hry a na první pohled jsou velice roztomilí. Pokud se jim ale nevěnujete, můžou se tito temperamentní pejsci stát trochu nezvladatelnými až agresivními, podobně jako příbuzná menší plemena. Pokud ale výchovu v ničem nepodceníte, získáte veselého rodinného kamaráda. Fenky jsou u tohoto plemene mírnější a poddajnější, psi mají přece jen určitý sklon k dominanci.

Maltézáčci jsou malými herci, kteří se neustále předvádí a vyžadují poměrně velkou dávku pozornosti. Za to ale nemají rádi nadměrně hlučné prostředí, na které můžou reagovat až panickou úzkostí. Tito psi jsou nepochybně velice bystří a dobře a rádi se učí nové věci, nechybí u žádné významné domácí události.

Jako menší nevýhoda se může jevit neschopnost snášet delší samotu, proto bude lepší, když si budete maltézáčka brát téměř všude, vždyť ho můžete v podstatě vložit do kapsy.

Zdroj: Gisela Milman / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Kvalita srsti maltézáčků je dána jejich genetikou a předky, vždy ovšem praktikujte poměrně pravidelnou a důslednou péči. Ke kartáči tak budete muset přidat také psí kosmetiku, zejména pak oleje a masti, které udržují srst ve správné kondici. Téměř nutností jsou i pravidelné koupele.

Využití plemene

Pro výstavní účely se u těchto psíků provádí takzvané balíčkování srsti, ta by pak měla být vždy o něco kratší než u běžných příslušníků plemene chovaných v rodině. Pro agility soutěže a sporty se příliš nehodí, to ale neznamená, že nejsou schopni povedených šibalských kousků.

Zajímavost

U maltézáčka se nevyskytují genetické vady ani nebezpečné choroby, zato se ale může dostavit nadměrné slzení očí, které může pramenit až v zánět spojivek. Maltézský psík pak vyžaduje také pravidelnou očistu zubů, hrozí u něj zvýšená tvorba zubního kamene.

Tip: Hledáte si nového chlupáče do rodiny? Prohlédněte si i ostatní plemena psů a vyberte si správně.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama