Flanderský honácký pes: věrný přítel na celý život

Fotografie: flanderský bouvier
Zdroj: Lotti Andersson / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Na pastvinách flanderského panství používali v 16. století a v polovině 17. století tehdejší Vlámové a Valoni ovčáckého a honáckého psa bouviera, který se vyznačoval velkou všestranností. Mezi jeho předky patří jednak středoevropský býkohryz, ale také předchůdce rotvajlera a boxera, či původní ovčácký pes belgického typu. Zřejmě se do krve flanderského honáckého psa přimísili také zástupci plemen pinčů, o čemž svědčí jeho podoba s kníračem.

Dle starých vyobrazení neměl flanderský ovčácký pes příliš daleko ani k francouzským ovčákům z Brie a Beauce. Jeho nejbližším příbuzným je pak ardenský honácký pes. Za samostatné plemeno byl flanderský honácký pes uznán až v roce 1910, lépe řečeno, z této doby se dochovaly první zkazky o účasti tohoto psa na výstavách.

Plemeno málem vyhynulo po první světové válce. Jeho chov byl ale naštěstí obnoven počátkem 20. století vlámskými chovatelskými nadšenci.

V dnešní době ztratil flanderský bouvier či honácký pes své původní uplatnění a je z něj vnímavý společník nejen pro svého pána, ale pro celou rodinu.

Stavba těla, popis

Tělo je silné a krátké, s dobře vyvinutými a klenutými žebry. Bedra jsou krátká, dobře osvalená, břicho mírně vtažené. Hlava je poměrně masivní, s výrazným vouskem, dobře vyvinutá. Horní linie lebky a nosního hřbetu jsou rovnoběžné. Nos je dobře vyvinutý, okrouhlého tvaru, vždy černý, s otevřenými nozdrami.

Oči jsou oválného tvaru, jejich tmavé zbarvení závisí na barvě srsti. Jejich výraz je velice inteligentní a živý. Uši jsou posazené vysoko na lebce, vyznačují se pohyblivostí. Zuby jsou krátké a silné, v masivních a stejně dlouhých čelistech. Krk a hrudní končetiny jsou kvalitně osvalené.

Pánevní končetiny flanderského honáckého psa jsou silné a mají markantní svalové partie. Tlapy se vyznačují poměrně značnou velikostí, okrouhlým tvarem a silnými polštářky i drápy. Ocas je nesený zvesela, především v akci. Zajímavostí je, že se rodí i bezocasí psi, kteří jsou ale také uznanou variantou.

Srst působí suše, je poměrně těžká a lehce načechraná. Není ovšem zcela kudrnatá. Zvláštní důraz je kladen na charakteristický vous, konkrétně na bradku i na knír.

  • Kohoutková velikost psa: 62-68 cm, hmotnost psa: 35-40 kg
  • Kohoutková velikost feny: 59-65 cm, hmotnost feny: 25-35 kg

Zbarvení

Zbarvení srsti flanderského honáka může být celkově plavé nebo šedé, někdy také žíhané nebo v barvě dřevěného uhlí. Přípustné jsou i černé formy barvy srsti, nejsou však příliš žádoucí.

Charakteristické vlastnosti

Flanderský bouvier je čilé a inteligentní plemeno, které miluje děti a hodí se skvěle do rodiny. Pozor, někdy může k dětem cítit tak silný ochranitelský pud, že může zaútočit na cizí, kteří si s nimi pouze hrají. Obecně však snáší lidskou společnost velice dobře, dokonce ji vyhledává.

Tento pes je rovněž skvělý hlídač a nemusíte se tak obávat opouštět svůj dům a majetek. Bouvier vám ho dokonale ohlídá, především díky své nedůvěřivosti k cizím lidem a věcem. V mládí je dosti bouřlivý, ale v dospělosti se naopak zklidní natolik, že působí až dobromyslným dojmem.

Cizí zvířata a psy umí dobře snášet, ale pouze v případě, že je na ně navyklý již od raného věku. Flanderský honácký pes není náročný na prostor, vždy se pohybuje jen v mezích svého vyhraničeného území.

Flanderský bouvier je charakteristický značnou věrností, která ale může přerůst až v závislost. Tato vlastnost se může negativně projevit zejména při předávání a prodeji psa novému majiteli. Jinak řečeno: je to pes na celý život.

Zdroj: Lotti Andersson / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Již jsme zmínili, že flanderský bouvier nevyžaduje příliš mnoho prostoru. Bude mu stačit větší dvorek, případně výběh na zahradě, rozhodně nepotřebuje dlouhé vycházky, ale nikterak mu nevadí. Přírodu má rád, ideální jsou tedy kratší výlety, případně mu dejte pořádně zabrat v tahu. Zvládne bez potíží běh u kola a velmi ho baví, podobně jako plavání.

U srsti se provádí několikrát ročně trimování, rovněž se vytrhávají chlupy v uších a zvukovodech. Kartáčování alespoň jednou týdně je nutností. Kontrolujte také délku drápků.

Výcvik by měl být důrazný, ale nikoliv až příliš tvrdý, plemeno vyžaduje opravdu pevnou ruku, abyste z něj vycvičili dokonale poslušného kamaráda.

Využití plemene

V minulosti sloužili flanderští honáčtí psi k nahánění dobytka a k jeho hlídání. Vždy to byli skvělí strážci majetku člověka, což jim vlastně zůstalo dodnes. Jinak ale dost zdomácněli a stali se z nich rodinní psi, kteří milují svého pána a jeho děti, možná až přehnaně.

Zajímavost

  • V období první světové války se plemeno používalo také k hledání padlých a raněných vojáků.

Tip: Flanderský bouvier není to, co hledáte? Prohlédněte si i ostatní plemena psů a vyberte si toho pravého.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama