Expresivně laděný mlok skvrnitý

Foto: mlok skvrnitý
Zdroj: o2beat / 123RF.com

Reklama

Mlok je suchozemský obojživelník

Co má společného mlok skvrnitý a rozvoj fašismu v meziválečné Evropě? Jak na tom byl Karel Čapek s vědomostmi o mlocích? Věděl vůbec, že…?

Noční tvor, který vylučuje jed

Mlok skvrnitý (Salamandra salamandra) je suchozemský obojživelník. Na první pohled je nápadný svým výstražným zbarvením. Jeho expresivní lesklé černé tělo je pokryto nepravidelnými žlutooranžovými tvary. Po hřbetě se souběžně táhnou dvě řady žláznatých jamek a na každém boku se tyčí výrazné bradavky. Mlok má širší zploštělou hlavu, z níž vystupují velké oči. Nápadné jsou také mlokovy příušní žlázy, párový orgán, zduřeniny, kterými mlok vylučuje jed zvaný salamandrin. Tato látka není pro člověka nijak jedovatá, pálí pouze při kontaktu s očima či citlivou pokožkou. Pro mnohé bezobratlé je ovšem salamandrin smrtící. Způsobuje svalové křeče, potíže s dýcháním a narušuje krevní oběh. Díky této ochraně nemá mlok v přírodě přirozené nepřátele. Zajímavé je, že v místě jedovatých žláz disponuje vždy jednou z výstražně žlutých skvrn.

Zdroj: Markus Loretto / 123RF.com

Mloci se vyskytují v listnatých lesích

Výskyt mloka skvrnitého není omezen jen na Evropu. Tento živočich se nachází též v západní Asii a na jihozápadě Afriky. Obývá smíšené nebo listnaté lesy všech nadmořských výšek. Mlok je noční živočich. Přes den se raději schovává v listí či norách, ve skalních štěrbinách, pod kameny a pařezy. Po dešti ale opouští svůj úkryt zpravidla i ve dne a hledá si potravu. Jídelníček tvoří bezobratlí živočichové, jakými jsou červi, stonožky, slimáci, různý hmyz a žížaly. Přes rok žije tento tvor samotářsky. Ve skupinách pouze přezimuje, je zahrabán do listí nebo hlíny v různých jeskyních a úkrytech.

Rozmnožování mloků a vajíčka

Mloci se dožívají až dvaceti let. Přitom pohlavní dospělosti dosahují asi za čtyři roky po narození. Mloci disponují vnějším rozmnožováním. Samec proto vyloučí balíčky spermií a tyto spermatofory samice nasává do své kloaky. Uvnitř samice se pak z oplozených vajíček vyvinou larvy, které matka klade. Další vývoj larev probíhá ve vodě. A tak se mloci zdržují v místech, kde se nachází několik vodních toků a louží, přestože jsou spíše suchozemští tvorové. Samice klade vždy 1 – 2 larvy do každé tůňky. Malé mločí zárodky jsou totiž dravé a často se pojídají navzájem. Larvičky mají hnědou, červeně mramorovanou barvu a výrazné vnější keříčkovité žábry.

Tip: Nenechte si ujít i další zajímavé živočichy a zjistěte kdo žije v naší blízkosti i ve vzdálenějších koutech této země.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama