Historie plemene
Dobrman pochází z Německa a jako výsledek chovatelských pokusů jistého Friedricha Dobermanna vzniklo toto plemeno již v druhé polovině 19. století. Friedrich Dobermann byl nejen místním výběrčím daní, ale také odchytával psy a při té příležitosti se věnoval šlechtění především takzvaných řeznických plemen, která byla mimořádně ostrá. To se zpočátku velmi osvědčilo především u policejních složek Německa, dnes patří dobrman k nejlepším hlídacím psům vůbec. Jako relevantní policejní plemeno byl uznán na přelomu 19. a 20. století.
Stavba těla, popis
Tělo dobrmana působí velmi štíhlým, ale přitom svalnatým, nebo možná spíše šlachovitým dojmem. Svědčí to o jeho dokonalých dispozicích k aktivnímu pohybu a nezdolné agilitě. Zaujme rovněž svým hrdým postojem se širokou hrudí a jasným zrakem. Tlapky jsou spíše menší v poměru k tělu, ale vyznačují se vysokou stabilitou, umožňují překvapivě rychlý běh. Vysoko posazená hlava je protáhlá a sedí na dlouhém krku. Slechy jsou svěšené.
Srst dobrmana se pěkně leskne a chlupy jsou krátké. Ocas bývá zvykem již od mládí zkracovat, takže nemá svou původní přirozenou délku. V dřívějších dobách byl ocas hrdého plemene často kupírován, dnes už se tohoto zkrášlení využívá pouze u některých výstavních jedinců.
Charakteristické vlastnosti
Základní vlastností dobrmana je nesporně jeho temperament. Kromě toho je ale také velice inteligentní, nebojácný, věrný a spolehlivý. Pro někoho by se tato rasa mohla zdát příliš agresivní, ale ve skutečnosti tomu tak není. Dobrman je totiž velmi poslušný a dá se tak výborně cvičit, zvládnou to i amatérští chovatelé. Pes se vám za kvalitní péči a dostatek volnosti odmění tím, že zaručeně ohlídá dům a majetek.
V rodině se dobrman chová překvapivě přátelsky, až láskyplně a má rád děti. Svému pánovi je natolik věrný, že bez jeho přítomnosti může strádat.
- Výška v kohoutku: 68-72 cm
- Váha dospělého psa: 30-45 kg
- Věk: průměrně 12 let

Březost
- První hárání se objevuje mezi 10. a 18. měsícem života
- Délka hárání: 2-3 týdny
- Délka březosti: 58-65 dní
- Počet štěňat: 6-12
Výcvik, výchova
Výcvik dobrmana se zaměřuje na velký výdej energie, mladším psům je třeba zajistit dostatek pomůcek na hraní a trénink. Primárně nejde o to, aby byl pes agresivní, ale spíše, aby byl pozorný a nic mu neuniklo. Cvičení není náročné, pes i fenka se velmi rádi učí nové věci, ale musíte je neustále bavit, bystřit jejich pozornost. Nebojte se ani tvrdší ruky, když se pes vymkne kontrole. Čím je trénink pestřejší, tím lépe. Nezapomínejte na časté vycházky do přírody, ale pozor, dobrmani se mohou stát nezvladatelnými, pokud ucítí zvěř.
Plemeno dobrman by nemělo být chováno celoročně venku, což je způsobeno hlavně krátkou srstí, u které chybí podsada. Ta může snadno prochladnout, takže ideální umístění v zimě je v interiéru nebo alespoň tam, kde je teplejší klima, kupříkladu v garáži či vytápěném přístavku.
Využití plemene
Pro své skvělé pracovní vlastnosti je dobrman využíván zejména u policie, kde plní funkci psa doprovodného a obranářského. Doma a na zahradě se pro vás stane skvělým hlídačem, pokud nepodceníte výcvik, zvláště v raném věku. Dobrmani mohou být v mládí velmi čilí, až nezvladatelní, nechte si proto poradit i pomoci od zkušeného. Později, kdy pes dospěje, se stává mnohem tvárnější, poslušnější a věrnější.
Zajímavost
Víte, že dobrmani jsou sice velmi ostří psi, kteří milují aktivní pohyb, ale také trpí některými srdečními chorobami? Častým onemocněním plemene je také dysplazie kyčelního kloubu.
Standard č. 143
FCI skupina II. – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Tip: Prohlédněte si i další větší i menší psí plemena a zjistěte, které se k vám hodí nejlépe.