Historie plemene
První lovečtí a honicí psi se na našem území vyskytovali již v první polovině 14. století, což prokazují záznamy v kronikách. Tehdy se tito psi označovali jako „canis bohemicus“, tedy český pes. Až o celé 4 století později se ovšem lovečtí ohaři začali výrazněji specializovat, a to nejen v českých zemích, ale na celém území Evropy. Objevují se tak ohaři hrubosrstí a další varianty určené k různým způsobům lovu. Český fousek patří k nejstarším ohařům tohoto typu.
V Evropě dokonce existují doklady o tom, že se podílel na vzniku dalších plemen, dnes možná o něco známějších. Dodnes bylo toto plemeno zachováno zejména díky snahám Zemského spolku pro chov a cvičení loveckých psů v Království českém. Sdružení bylo založeno roku 1881. FCI uznala českého fouska v roce 1964.
Stavba těla, popis
Český fousek má ladné a štíhlé tělo, ovšem dobře osvalené a s vysokou pružností. Hrudní koš je oválný, žebra pružná, šířka hrudníku je přiměřená celkové konstituci těla. Kohoutek je výrazný, hřbet rovný a pevný. Záď je mírně spáditá. Pánevní končetiny jsou široce postavené se širokými stehny, hrudní končetiny pak jsou spíše kolmé a rovné, s výrazným a suchým svalstvem.
Hlava českého fouska se vyznačuje užším tvarem a podlouhlostí. Je vysoko nesená na krku, čenichové partie jsou delší než mozkovna. Oči jsou hluboko a vysoko posazené, s tvarem mandle, jejich zbarvení by mělo být světle až tmavě hnědé. Uši jsou široce a vysoce nasazené, dosahují asi do dvou třetin lící. Zuby jsou plně vyvinuté a mají dokonale nůžkovitý skus.
Tlapy tohoto plemene se uzavírají, prsty mají kvalitní klenbu, drápy se vyznačují tmavě hnědou barvou. Zadní tlapky mají lžícovitý tvar. Ocas je střední šířky, nasazený na rovině hřbetu, nesený vodorovně, případně trochu vzhůru. Srst disponuje hustou podsadou a je velmi měkká. Krycí srst je dlouhá asi 3 cm, je tvrdá a rovná, dobře přiléhá k tělu.
- Kohoutková výška psa: 60-66 cm
- Kohoutková výška feny: 58-62 cm
Zbarvení
- Bělouš – bílé plotny, nebo bez nich
- Hnědák – prokvetlé znaky na předohrudi a dolní partii nohou, nebo bez nich
Charakteristické vlastnosti
Lovecké pudy se u českého fouska stále projevují, například tím, že pronásleduje rychle se pohybující předměty, nebo dokonce projíždějící cyklisty, pro které může být taková zkušenost dost stresující. Ovšem většinou se vyhýbá kousnutí a v případě nebezpečí raději uteče. To však neznamená, že by to byl pes zbabělý, naopak, jeho odvaha při lovu a honu je příkladná, stejně jako bystrost a inteligence.
Český fousek je hravý a veselý pes, který se hodí pro rodinu a dobře si na ni zvykne. Děti pro něj nejsou přítěží a rád si s nimi hraje, jen pozor na ty menší, které nejsou obeznámeny a mohou být někdy dost necitlivé. Fousek velmi rád aportuje a překonává překážky.
K cizím zvířatům se chová s respektem a není nikterak útočný ani vůči cizím psům. Jen v mladším věku můžou být samci poněkud dominantnější, tato dominance ale časem odezní. Fenky jsou celkově klidnější. Velkým přínosem je fousek také při hlídání objektů, kdy neagresivně hlásí přítomnost každé cizí osoby.

Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: 3-7
Výcvik, péče
Český fousek potřebuje být pořád v pohybu, nebo ještě lépe lovit a vystavovat zvěř, pak bude skutečně šťastný. Pokud nemáte možnost chodit na procházky do přírody, zajistěte mu alespoň dostatek hraček a zábavy, pak si možná na své lovecké pudy ani nevzpomene.
Péče o srst není příliš náročná, používejte pokud možno kartáč s tvrdšími štětinami. Ani koupel neuškodí, především při výraznějším znečištění srsti, dejte ale pozor na mycí přípravky, které mohou snižovat lesk.
U fouska je nesmírně důležitý správný výcvik, potřebuje takového chovatele, který má pevnou ruku i mysl a neprojevuje se nervózně. Nervozita se totiž může velmi rychle a snadno přenést na psa. Pokud podceníte výcvik a výchovu českého fouska, může se z něj stát až nezvladatelný psí jedinec, který nepůjde pro útok daleko.
Využití plemene
Plemeno český fousek bylo a je stále chováno k lovu, ale dokáže se velmi dobře přizpůsobit také rodinnému životu ve společnosti člověka. Není nutností, aby lovil, přesto vyžaduje stále dostatek aktivity. Český fousek je skvělý při soutěžích psů, především s loveckým zaměřením, kdy vyniká v aportování zvěře a jejím vystavování. Tento všestranný ohař je vhodný pro práci v různých podmínkách a klimatech.
Zajímavost
- Český fousek má tři druhy srsti: podsadu, krycí srst a pestíky
Tip: Hledáte spíše větší plemeno? Pak se podíveje do kategorie plemena psů a vyberte si to pravé pro vás.