Cairn teriér: čiperný lovec a dobrý kamarád

Fotografie: cairn teriér
Zdroj: Stine Fossheim / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Domovinou cairn teriéra a jeho příbuzných, west highland teriéra a skotského teriéra, jsou Západní Hebridy, ostrov Skye a klasická Skotská vysočina. Na těchto místech se při lovu a pronásledování lišky a škodné prosadili jen mimořádně odolní psi, kteří ale byli zároveň hbití, obratní, vytrvalí a dokázali dobře odolávat ne právě snadnému klimatu Highlands.

Typickou srstí pro všechny teriéry těchto oblastí se stala hustá a drsná srst šedavého zbarvení, v tónech pepř a sůl. Tuto barvu si zachoval cairn teriér dodnes, stejně jako svou přátelskou a živou povahu i lovecké touhy. Jeho lovecké využití se ovšem změnilo ve společenské a rodinné postavení.

Po poměrně náročném křížení byl cairn teriér uznán za samostatné plemeno v roce 1912.

Stavba těla, popis

Tělo se vyznačuje rovným hřbetem střední délky, žebra jsou dobře klenutá, bedra pružná. Hlava je pěkně tvarovaná, menších rozměrů, s výrazným stopem a silnou čenichovou partií. Také čelist je silná. Oči jsou posazené poměrně daleko od sebe, mají střední velikost a jejich barva je tmavohnědá. Nad očima se klene výrazné srstnaté obočí.

Uši cairn teriéra jsou malé a špičaté, nesené vzpřímeně, jejich osrstění je na rozdíl od většiny těla mnohem menší. Zuby jsou posazené ve vyvinutých čelistech, jejich skus je nůžkovitý.

Končetiny dosahují střední délky a jsou kryté hrubou srstí, stehna jsou silná a svalnatá. Tlapy hrudních končetin jsou větší než tlapy pánevních končetin, polštářky mají vysoké a pevné. Ocas není příliš dlouhý, dobře ho kryje srst a chybí u něj jakékoliv třásně. Dalo by se říct, že je nesený zvesela.

Srst cairn teriéra je krátká a měkká, s hustou podsadou, krycí srst je pak rovněž hustá, ale nikoliv hrubá. Přípustné je i její lehké zvlnění.

  • Kohoutková výška: 28-32 cm
  • Průměrná tělesná hmotnost: 6-7,5 kg

Zbarvení

Je možné krémové, pšeničné, červené, šedé i černavé zbarvení. Žíhání u všech těchto barevných variant je rovněž přípustné, ne však zcela černé, bílé nebo tříslově černé. Typické je tmavé zakončení chlupů krycí srsti na uších a na čenichových partiích.

Charakteristické vlastnosti

Cairn teriér oplývá velkou aktivitou, někdy se vám může zdát dokonce hyperaktivní. Dá se ale dobře zvládnout, pokud mu dáte dostatek rozptýlení, například v podobě překážek či psích hraček. Tento pes doslova miluje hraní a dovádění a neustále vymýšlí vtipné kousky, které dokážou bavit celou rodinu.

Cairn teriéra byste neměli nechávat příliš o samotě a zanedbávat jeho „komunikaci“ s lidmi. Nesnáší samotu a jedině s rodinou svého pána bude dokonale šťastný. Navíc se výborně hodí k dětem, se kterými dokáže sdílet nejrůznější lumpárny a toleruje také poněkud horší zacházení.

Je to ovšem stále lovec, a pokud ho vezmete na vycházku do přírody, mějte se na pozoru. To samé platí především u psů cairn teriéra, kteří jsou dost sebevědomí a občas si troufnou na dost větší a silnější psy. Jejich odvaha je sice příkladná, ale lepší je držet od jiných psů určitý odstup, pokud tedy není váš mazlík zvyklý od mladého věku.

Zdroj: Myles Culbertson / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Výcvik tohoto plemene teriéra je snadnější než u jiných podobných plemen, je také o dost poslušnější. Oceníte ale rovněž jeho odolnost proti rozdílům v klimatu. Cairn teriér se dá chovat poměrně snadno v bytě, větším domě a v jakýchkoliv podnebních podmínkách.

Péče o srst není až tolik náročná, především když si uvědomíme, že nelíná. To ovšem značí, že se musí jednou za čas trimovat. Vyčesávání není nutné, ale nijak psovi nevadí.

Využití plemene

Plemeno se používalo na Skotské vysočině k lovu lišek, ale také vyder a dodnes si zachovává své lovecké pudy a nutkavou touhu něco honit, hledat pod zemí i jinde. V současné době je z cairn teriéra výborný lidský společník, který ovšem umí i pořádně zaštěkat, když vycítí cizí přítomnost. Je to skvělý pes na hlídání.

Zajímavost

Pojmenování cairn teriér vzniklo podle latinského označení pro kámen, cairns. Tento pes totiž často hledal lišky a další živočichy mezi kameny.

Tip: Prohlédněte si i další zajímavá psí plemena a vyberte si toho nejvhodnějšího parťáka k vám.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama