Bulmastif: spolehlivě odežene lupiče

Fotografie: Bulmastif
Zdroj: Inna Astakhova / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

V druhé polovině 19. století používali nejraději lesníci z Anglie v souboji s pytláky a zloději silného a odvážného psa, který byl bojovně naladěný jako mastif a zarputilý jako buldok. Spojením obou plemen pak vznikl kolem roku 1860 také bulmastif, jakýsi novodobý potomek starobylých molosů z antické doby. Ti byli ovšem používáni nejčastěji při soubojích s gladiátory.

Jelikož bulmastifové pracovali nejefektivněji v noci nebo v pološeru, byli oblíbeni v žíhané barvě, kdy se stávali ve tmě takřka neviditelní. Čichové schopnosti byly navíc zesíleny krví bloodhounda, psa svatého Huberta. Je překvapivé, že bulmastif byl oficiálně registrován jako samostatné psí plemeno až v roce 1924.

Stavba těla, popis

Tělo bulmastifa se vyznačuje robustností a širokým hrudníkem, hrudní končetiny jsou mocné a rovné. Zadní i přední nohy jsou silné a svalnaté. Hlava je mohutná, hranatá, s vrásčitým obličejem a dobře vyznačenými lícními kostmi. Nos je široký a má výrazně otevřené nozdry. Obvod hlavy by měl odpovídat kohoutkové výšce daného jedince.

Oči jsou tmavé nebo oříškové, střední velikosti, jejich posazení od sebe lze označit za daleké. Mezi očima bullmastiffa probíhá typická čelní rýha, která rozděluje hlavu na dvě poloviny. Uši mají tvar písmene V a jsou složené směrem dozadu. Vzhledem k velikosti trupu jsou poměrně malé, přitom jsou dosti vzdálené od sebe. Krajně nežádoucí je takzvané „růžovité ucho“.

Tlapy jsou dobře klenuté, podobné kočičím, s klenutými prsty a dosti tuhými polštářky. Ocas je nasazený vysoko a jeho kořen je velmi silný. Postupně se zužuje směrem ke špičce a jeho osrstění je krátké, podobně jako na zbytku celého těla. Krátká srst přiléhá těsně k tělu.

  • Kohoutková výška psa: 63-68 cm
  • Kohoutková výška feny: 61-66 cm
  • Hmotnost dospělých psů je až 60 kilogramů

Zbarvení

  • Žíhané
  • Plavé
  • Červené

Lehké bílé znaky jsou nežádoucí, typické je černé zbarvení čenichu. Barva plemene by měla být zejména čistá a jasná, tmavé znaky kolem očí podtrhují charakteristický výraz bulmastifa.

Charakteristické vlastnosti

Bulmastif zůstává stále výborným hlídačem a strážcem, zároveň je to ovšem milující přítel pro člověka a opatrovník dětí. Ochrání je proti každému nebezpečí a přitom dokáže velmi dobře odhadnout, kdy si děti hrají a kdy jim už může hrozit nebezpečí. Je to pes, který si svého pána i jeho rodinu nesmírně oblíbí.

Bulmastifové jsou známí určitou tvrdohlavostí, té se dá ale zamezit správnou výchovou a pevným výcvikem. Jsou vhodní spíše pro zkušené chovatele i pro potřebu dostatku prostoru, velké spotřebě krmiva a náročnost na dostatek pohybu. V podstatě tato plemena vyžadují každodenní vycházku, ať už je jakékoliv počasí. Nemusíte se obávat, právě odolnost proti počasí je jednou z vynikajících vlastností tohoto psa.

Dnešní chovatelé velkých plemen si pořizují bulmastifa jako rodinného psa s odvahou a houževnatostí a jako věrného společníka, který je ochoten za člověka urputně bojovat.

Zdroj: byrdyak / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Jak už jsme uváděli, bullmastiff může být někdy malinko paličatý. Pokud je ale výcvik pevný a dokáže psa zároveň zabavit, postupně si získá k chovateli naprostou důvěru a poslechne bez komplikací. Každodenní vycházky jsou samozřejmostí, pokud si chcete udržet pejska v co nejlepší kondici. K tomu samozřejmě přispěje také vhodná a vyvážená strava.

Bulmastif je sice odolný pes, ale díky krátké srsti nesnáší příliš dobře extrémní chlady. Proto je dobré, aby především spánek trávil v teplém prostředí. Péče o srst ale není nijak náročná.

Tomuto plemenu se věnujte opravdu s láskou a dostatečnou znalostí, protože vyžaduje velkou míru pozornosti. Pokud ho budete zanedbávat, může se z něj stát až nebezpečný pes a jeho masivní temperament se projeví negativně.

Využití plemene

Především v 19. století sloužili bulmastifové jako pracovní psi lesníkům a strážcům zákona. Pomáhali chránit majetek před hojnými nájezdy pytláků. Svou velikostí i zuřivostí naháněli těmto lapkům skutečný strach. Dnes už z nich taková hrůza nejde, naopak se výborně hodí k dětem a k rodině. Hlídat však dokážou stále znamenitě, a když zaštěkají svým brutálním hlasem, pytlák i lupič bude zděšeně prchat.

Zajímavosti

  • Hlavní zdravotní komplikací bullmastiffů je dysplazie kyčelního kloubu.
  • Jako většina velkých plemen se nedožívají příliš vysokého věku, je to kolem 10 let.

Tip: Pokud je bulmastif pro vás moc velký, vyberte si menší psí plemeno a toho nejlepšího čtyřnohého přítele.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama