Historie plemene
Britská kočka byla vyšlechtěna na počátku 19. století ve Velké Británii ze selské kočky a kočky domácí. Někdy bylo při křížení použito také plemeno perská kočka, takže některé vzniklé variety mohou být dlouhosrsté, jinak se ovšem řadí mezi krátkosrstá plemena. 50. léta minulého století znamenala pro rasu téměř vyhynutí, především pokud hovoříme o oblasti mimo Anglii.
Naštěstí se tehdy našlo několik nadšených chovatelů, kterým se podařilo chov znovu obnovit na základě plemen dovezených z Irska a některých anglických oblastí. V 70. letech 20. století se britská kočka rozšířila také do USA, kde se stala oblíbeným miláčkem chovatelů.
Stavba těla, popis
Britská kočka je celkově robustní stavby těla, hlava je široká a masivní, uši pak poměrně malé a zaoblené. Velké kulaté oči mají měděnou nebo zlatou barvu. U barevných odnoží jsou povoleny také jiné barvy očí, především je to pak zelená a modrá. Nos britské kočky je krátký, široký a tupý.
Plemeno dosahuje váhy až 8 kilogramů.
Nohy jsou silné, zakončují je tlapky kulatého tvaru. Ocas je rovněž silný, ale krátký, na jeho konci se nalézá charakteristicky tupá špička.
Srst britské kočky je velice hustá, na omak se jeví až drsně, zbarvení pak může být zajímavě různorodé. Pod srstí se ukrývá výrazně silná podsada, která pomáhá při odolnosti proti chladu.
Zbarvení
Barvy srsti britské kočky jsou velice pestré, od základních až po kombinace odstínů a nezvyklá zabarvení. Hlavní barvou, jež byla známa u prvních vyšlechtěných plemen, je modravá, která působí až „démonicky“ a stále patří k těm nejhledanějším odstínům. A jaké jsou tedy další známé barevné varianty?
- Černá
- Bílá
- Krémová
- Mramorovaná
- Želvovinová
- Kouřová
- Činčila
- Variace s bílou, případně variace s kresbou

Charakteristické vlastnosti
Britská kočka má klidnou povahu, je velmi přítulná, v mládí rovněž nesmírně hravá. Velice ráda spí a odpočívá, pokud je v interiéru bez pána, nemusíte se obávat nepříjemných překvapení, jako je poškození nábytku, textilu nebo nečekaný nepořádek. Velmi dobře se dokáže zabavit sama, i bez pána, stačí jí k tomu nějaká ta kočičí hračka v podobě míčku na provázku.
Tohle plemeno ovšem nevyžaduje neustálou pozornost, jako některá náročnější, chovaná doma. Navíc se dokáže dobře snášet s ostatními kočičími jedinci, stejné je to také s dětmi, kterým rozhodně neublíží. Maximálně se projeví jistou nevrlostí. Zajímavostí jistě je, že britské kočky se nevyhýbají vodě, jako většina jiných kočičích ras.
Bez větších potíží také snese společnost lidí nebo dokonce jiných zvířecích druhů. Je to jednoduše anglická kočičí dáma a šlechtična, kterou jen tak něco nerozhodí.
Březost, koťata
- Délka březosti: přibližně 63-65 dní
- Počet koťat: 3-10
- Porod u britské kočky probíhá velmi rychle, asi 15 minut
Výchova, péče
Kartáčování je dobré praktikovat alespoň jednou týdně, srst kočky z britských ostrovů je velice hustá. Ještě více kartáčujte v období línání, kdy se objevují kousky odumřelé srsti. Drápy se u těchto koček většinou výrazně nezkracují, snad jen v případě, že přečnívají při zatažení. Pro postupné obrušování drápků se pak dokonale hodí různá škrabadla, nejlépe spojená s odpočívadly. Nebojte se ani koupání, jak již bylo naznačeno, britská kočka nemá z vody pražádný strach.
Tip, zajímavost
Cena koťat začíná někde u 2 tisíc, ovšem raději než kupovat přes inzerci, zajděte přímo do chovné stanice, kde si vyberete špičkového jedince, který se vám bude líbit a především bude mít potřebné doklady. Pokud je tedy vyžadujete. Pak se cena může vyšplhat i vysoko nad 10 tisíc korun.
Víte, že britské kočky mají převážně krevní skupinu B? Kdoví, možná je stejně „šlechticky modrá“, jako základní zbarvení srsti této hrdé kočky z Anglie.
Tip: Prohlédněte si i další zajímavá plemena koček.