Briard: psí statečné srdce

Fotografie: briard
Zdroj: dragonika / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Ztvárnění plemeno Berger de Brie, tedy briarda, můžou jeho příznivci najít už na portálu historické francouzské katedrály, která se nalézá v Montdidier. Předci dnešního plemene se pravděpodobně dostali na francouzské území mnohem dříve, a to o celé tisíce let. Jeho historie se však výrazněji pojí až s rozvojem chovu ovcí a také ovčáckých psů ke konci 17. století.

Tehdy ještě nebyl briard samostatným plemenem, ale již byl řazen do zvláštní pracovní skupiny, s jistými charakterovými vlastnostmi a také tělesnými znaky ovčáckých a pasteveckých psů tohoto území. Nejblíže měl k dnešnímu beauceronovi a především pak k plemenům bearded kolie, bobtail a tibetský teriér.

Specializovaný chov plemene briard se datuje zhruba od 80. let devatenáctého století. Z čistě pasteveckého psa se postupně stal výborný hlídač, služební pes a především pak milující společník člověka.

Svůj věhlas získalo toto plemeno v roce 1863, kdy byl vyšlechtěn kříženec se znaky beaucerona a pudla. Za samostatné plemeno byl briard uznán v roce 1896.

Stavba těla, popis

Briard je poměrně velký pes, délka těla je větší než kohoutková výška, záda jsou rovná a lehce zaoblená. Hlava se vyznačuje silnou a stabilní stavbou, s vyznačeným stopem a mírně zakulaceným čelem. Srst vytváří bradku a kníry, překrývá částečně nebo zcela obočí.

Oči jsou vodorovně umístěné, rozevřené, spíše větší, mají inteligentní výraz a nejčastěji tmavé odstíny barev. Mohou být i šedé. Uši má briard nasazené dosti vysoko, jsou splývavé a potažené delší srstí. Důležité je zde pravidlo, že délka uší by neměla přesahovat polovinu celkové délky lebky.

Zuby jsou silné a pěkně bílé, mají nůžkový skus a dokonale k sobě přiléhají. Končetiny se mohou pyšnit dobrým osvalením a silnými kostmi, jsou přímo svislé s tlapkami, které mají kulatý tvar. Tlapy jsou opatřené poměrně tvrdými polštářky a černými drápy. Ocas je nesený hluboko, nekupíruje se, je bohatě osrstěný a na konci vytváří charakteristický hák.

Srst briarda je dlouhá a zvlněná, má lehkou podsadu a působí dosti suše, někdy je také označována za „kozí chlupy“.

  • Kohoutková velikost psa: 60-68 cm
  • Kohoutková velikost feny: 55-65 cm

Zbarvení

U plemene jsou dovoleny všechny jednotné barvy, nejlépe pak tmavší odstíny. Za dvoubarevné se nepovažují jedinci se světlejším tónem na konečcích chlupů. Povolená není bílá, kaštanově hnědá a dvoubarevná verze srsti.

Charakteristické vlastnosti

Plemeno briard je považováno za velice ostražité plemeno, které nemá příliš velký smysl pro humor. Je to výtečný hlídač, který se projevuje velkou nedůvěrou ke všemu cizímu, a to platí také pro nové členy domácnosti. K dětem je velice vstřícný, ale pozor na špatné zacházení, to se mu příliš nelíbí, a proto je třeba hlídat především menší ratolesti.
Majetek ohlídá dokonale, stejně jako svého pána a jeho rodinu. Tento pes má velké srdce a je statečný, bude vás bránit i v extrémních situacích. Na druhou stranu může být někdy věrný až moc, což se projevuje fixací na svého pána a odmítáním jiných lidí. Pokud ho ale dobře vychováte, odmění se oddaností celé rodině, zvykne si i na cizí společnost člověka.

Briard je veselý, agilní a hravý pes, který může být chován pro práci i pro potěšení. Dodnes si zachoval své skvělé vlastnosti pasteveckého plemene a dominují u něj ochranitelské pudy. S briardem budete muset trávit velké penzum času, je známo, že pokud ho necháte o samotě déle než dvě hodiny, může propadat stresu.

Za zmínku stojí jistě také výtečná paměť briarda. Dokáže si pamatovat velmi dlouhou dobu, a to nejen pozitivní, ale také negativní poznatky. Je hodně samostatný v rozhodování, někdy až paličatý, to ale závisí především na kvalitě výcviku.

Zdroj: dragonika / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-7

Výcvik, péče

Srst briarda musí být kartáčována a zbavována odumřelých chlupů co nejpravidelněji, zabráníte tím pozdějším ještě mnohem horším fyziologickým potížím. Je velmi náchylná na parazity a také na tvorbu chuchvalců. Stejně tak je důležité zbavovat srsti prostory mezi drápky a prsty tlapek.

Při výcviku pamatujte především na dostatek pohybu a na dlouhé procházky, nebuďte na briarda příliš tvrdí, nebo se paradoxně zatvrdí on a bude stále paličatější. Má jednoduše svou osobnost. Chcete-li vycvičit poslušného psa, buďte vstřícní a odměňujte ho vždy láskou místo tvrdosti a nekompromisnosti.

Využití plemene

Briard je stále výborným pasteveckým psem, umí skvěle hlídat majetek a chránit osoby, ale také se již zařadil do velké skupiny psů služebních. Nejvíce se uplatnil při hledání osob v lavinových pádech, při vyprošťování ze závalů, stává se stále oblíbenější složkou a regulérním členem policejních jednotek a armády.

Zajímavost

Briardi zůstávají stále tak trochu ovčáckými a pasteveckými psy, což se projevuje zajímavými reakcemi. Pokud narazí na stádo ovcí, ale také krav, mají tendenci začít okamžitě nahánět. Někdy dokonce pobízí člověka jemným kousáním do nohou, aby ho přivedli domů.

Tip: Hledáte psího společníka? Vyberte si toho pravého a nakoukněte do kategorie plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama