Historie plemene
Prastaré plemeno barbet je považováno za jedno z nejstarších, v podstatě se z něj postupně vyvinuli dlouhosrstí ovčáci a pudlové. Zajímavé nesporně je, že během dlouholetého vývoje barbet v podstatě nikterak nezměnil základní tělesné rysy. Zachoval si svou podobu až do dnešní doby, jak dokazují například některá umělecká díla a spisy z dob minulých.
Do roku 1891 byli barbet a pudl považováni za totožné plemeno, nicméně po tomto roce došlo ke standardizaci a rozdělení. Postupně se ovšem plemeno barbet téměř vytratilo a až v roce 1970 došlo k jakési rekonstrukci a obnovení chovu. I tak se ale jedná o poměrně dost vzácné psy, kteří jsou nejvíce oblíbeni v Německu.
Stavba těla, popis
Barbet má lehce konvexní linii hřbetu, disponuje dobře vyvinutými krátkými bedry. Zadní i přední končetiny jsou vybavené mohutnými kostmi a v obou případech hovoříme o rovném postavení. Ocas je nízko nesený i nasazený, bývá nejčastěji ohnutý směrem nahoru.
Hlava spočívá na krátkém, ale silném krku, její tvar je pěkně kulatý, navíc je dost široká. Čenich těchto psů má hranatý tvar. Uši barbetů jsou nasazené ve výšce očí, v některých případech trochu níže. Oči jsou zakulacené, za jejich ideální zbarvení je považována kaštanově hnědá.
Srst barbetů je nejčastěji vlnitá až zkadeřená, můžeme ji považovat za velmi hustou. Zakrývá také obličejovou partii, někdy o ní hovoříme jako o ovčí srsti. Kromě překrytí očí si můžete všimnout také charakteristického vousu na bradě a kníru.
- Kohoutková výška psa: cca 54 cm
- Kohoutková výška feny: cca 50 cm
- Dožívají se 12 až 14 let
Zbarvení
Barbet může být zbarvený v různých odstínech hnědé, černě nebo bíle. V případě bílého zbarvení se ale většinou nejedná o čistě bílou, ale spíše krémovou.
Charakteristické vlastnosti
Barbet patří k psům, kteří se pyšní velkou inteligencí a velmi rádi se učí nové věci. Povaha těchto psů je celkově vstřícná, veselá a přátelská, pokud hovoříme o vztazích s člověkem. Velmi dobře poslouchají a záhy zvládnou velké penzum pokynů. Výchova tedy není náročná, pokud ale pes ucítí určitou nejistotu, nebude svého pána plně respektovat.
K jiným psům se chovají barbeti velice přátelsky, vlastně vyhledávají jejich společnost. Rovněž mají dobré vztahy k dalším doma chovaným zvířatům, pokud si na ně navyknou. Vůči dětem chovají tito psi dokonce až mateřské či otcovské vztahy. Lidskou rodinu velmi milují, což je jeden z hlavních důvodů, proč jim nedělá příliš dobře delší samota. Ideální je stav, kdy bude váš barbet stále v centru pozornosti.
Tip: Vyzkoušejte přírodní veterinární produkty od Energyvet, ověřené uživateli i spokojenými čtyřnohými chlupáči.

Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: většinou 2-8
Výcvik, péče
Zvláštní péči si vyžaduje u barbetů především jejich ovčí srst, je velmi podobná srsti pudlů. Má sklon k plstnatění, což značí, že pravidelné vyčesávání i kartáčování jsou v podstatě základní činnosti, pokud vlastníte toto plemeno. Již o něco méně frekventované má být vytrhávání chlupů v uších, případně zastřihování chloupků mezi polštářky tlapek.
Rovněž věnujte dostatek pozornosti čistotě a stavu knírů a bradky, což jsou partie náchylné na znečištění. Stačí omýt čistou vodou, kterou mimochodem barbeti milují a vůbec jim nevadí jak koupání, tak různé vodní radovánky.
Na první pohled se vám bude možná zdát, že barbet je mírumilovným a spíše pasivním psem bez jakýchkoliv loveckých pudů, ale není tomu tak. Projevují se u něj stále sklony k lovu ptáků nebo menších zvířat.
Využití plemene
Dnes už se barbeti příliš nevyužívají k lovu, ale v minulosti to byli vynikající lovci ptactva. Své místo si najdou také u záchranářů, zejména pak pomáhají v lavinách a při závalech. A nemůžeme opomenout ani jejich skvělé výkony při různých psích sportech a soutěžích, jejich obratnost je k tomu předurčuje.
Zajímavost
Pojmenování barbet vzniklo z francouzského výrazu „barbe“, který představuje vousy. Volný překlad by tedy mohl klidně znít „vousáč“.
Tip: Podívejte se i na ostatní psí plemena a vyberte si toho nejlepšího čtyřnohého parťáka pro vás.